Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενων εγκυκλίων (Π.Ι. 7.1.10.8.3/4, ημερ. 31/8/18 και 25/9/18) το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) οργανώνει τις ετήσιες Ημερίδες για την Επαγγελματική Μάθηση (Ε.Μ.), με θέμα «Υποστήριξη Επαγγελματικής Μάθησης: Εκπαιδευτικές πρακτικές και σχολική πραγματικότητα». Οι Ημερίδες, θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή, 18 Μαΐου 2018, στη Λεμεσό (Ξενοδοχείο «St Raphael Resort») και την Τρίτη, 22 Μαΐου 2018, στη Λευκωσία (Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία»). Οι εργασίες των Ημερίδων θα διαρκέσουν από τις 8:30 μέχρι τις 13:30. Προκαταρκτικό πρόγραμμα των Ημερίδων επισυνάπτεται (Συνημμένο 1).

Υπενθυμίζεται ότι, στο πλαίσιο της υλοποίησης της ενιαίας πολιτικής για την Επαγγελματική Μάθηση των εκπαιδευτικών, την οποία προωθεί το Υπουργείο, αριθμός σχολείων συμμετείχε στο ειδικό Πρόγραμμα Υποστήριξης Επαγγελματικής Μάθησης του Π.Ι., τα οποία έτυχαν ολόχρονης συστηματικής στήριξης για την Ε.Μ. των εκπαιδευτικών τους από το Π.Ι.. Οι Ημερίδες οργανώνονται με τη συμβολή των εν λόγω σχολείων.

Οι Ημερίδες θα περιλαμβάνουν κεντρική εισήγηση από τον Αναπληρωτή Καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Βασίλη Τσάφο, συζήτηση στρογγυλής τράπεζας μεταξύ Διευθυντών/ντριών σχολείων για την υλοποίηση της Επαγγελματικής Μάθησης των εκπαιδευτικών, καθώς και τοποθετήσεις από τους Διευθυντές Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού. Επίσης, θα διεξαχθούν παράλληλα Εργαστήρια, στα οποία θα γίνει ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων με τη συμμετοχή εκπροσώπων σχολείων που συμμετείχαν στο ειδικό Πρόγραμμα Υποστήριξης Επαγγελματικής Μάθησης του Π.Ι., κατά τη φετινή σχολική χρονιά. Πίνακες με τα σχολεία που εκπροσωπούνται σε κάθε Εργαστήριο παρατίθενται (Συνημμένο 2 και Συνημμένο 3).

Τέλος, θα υπάρχουν αναρτημένες ανακοινώσεις (poster) από σχολεία, αναφορικά με τις δράσεις Επαγγελματικής Μάθησης που έχουν υλοποιήσει.

Τις Ημερίδες μπορούν να παρακολουθήσουν μέχρι δύο (2) άτομα συνολικά από κάθε σχολείο με στόχο την αξιοποίηση των εργασιών της Ημερίδας για την Ε.Μ. των εκπαιδευτικών στο σχολείο τους. Συστήνεται να παραστεί ο/η Διευθυντής/ντρια του σχολείου και ένα άτομο της διευθυντικής ομάδας. Στις περιπτώσεις που αυτό δεν είναι εφικτό, συστήνεται να παραστεί ένα άτομο της διευθυντικής ομάδας κι ένας εκπαιδευτικός. Για σχολικές μονάδες με πολύ μικρό αριθμό εκπαιδευτικών ή για νηπιαγωγεία θα πρέπει να διασφαλιστεί ότι η απουσία ενός μέλους δεν επηρεάζει την ασφάλεια των παιδιών και τη λειτουργία του σχολείου.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνουν από τον/τη Διευθυντή/ντρια του σχολείου με τον κωδικό της παραγγελίας βιβλίων στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», από τις 2 Μαΐου μέχρι τις 14 Μαΐου 2018. Κατά τη δήλωση συμμετοχής, για κάθε συμμετέχοντα/ουσα, θα πρέπει να δηλωθεί η Ημερίδα στην οποία θα παραστεί (στις 18 ή στις 22 Μαΐου 2018) και να επιλεγεί ένα από τα παράλληλα Εργαστήρια.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 16 Μαΐου 2018. Τέλος, σημειώνεται ότι στους/στις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Εργαστήρια Λεμεσού

Εργαστήρια Λευκωσίας