Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια τόσο σχετικής απόφασης του Υπουργικού Συμβουλίου (ημ. 12/7/2017), όσο και οδηγιών της Αρμόδιας Αρχής, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.), σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, προσφέρει τη δυνατότητα σε περιορισμένο αριθμό σχολείων να συμμετέχουν στο Πρόγραμμα Υ.Ε.Μ., σε προαιρετική βάση, και την ερχόμενη σχολική χρονιά 2018-2019.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος θα γίνει από τον/τη Διευθυντή/ντρια του σχολείου στην πλατφόρμα εγγραφών του Π.Ι. (http://www.pi-eggrafes.ac.cy/) από τις 18 μέχρι και τις 25 Απριλίου 2018 και αφού εξασφαλιστεί η σύμφωνη γνώμη του διδασκαλικού συλλόγου.

Σημειώνεται ότι θα δοθεί προτεραιότητα συμμετοχής σε αριθμό σχολείων (μέχρι 5 νηπιαγωγεία, μέχρι 24 δημοτικά σχολεία και 1 ειδικό σχολείο σε παγκύπρια βάση), που έχουν ήδη συμπληρώσει έναν χρόνο συμμετοχής στο Πρόγραμμα Υ.Ε.Μ. ή που δεν συμμετείχαν σε προηγούμενες χρονιές. Στα σχολεία αυτά (νηπιαγωγεία, δημοτικά σχολεία και ειδικό σχολείο), που θα ενταχθούν στο Πρόγραμμα, για πρώτη ή δεύτερη χρονιά, θα παραχωρηθεί μείωση 5 διδακτικών περιόδων, ως χρόνος συντονισμού.

Περισσότερες πληροφορίες για το Πρόγραμμα Υ.Ε.Μ. υπάρχουν αναρτημένες στην ιστοσελίδα του Π.Ι. (www.pi.ac.cy), στον σύνδεσμο «Προγράμματα-Σεμινάρια», ενώ για άλλες πληροφορίες ή διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .