Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick και το Στ' Δημοτικό Σχολείο Λακατάμειας - Αγίου Στυλιανού, διοργανώνει Ημερίδα Νεανικής Λογοτεχνίας και Φιλαναγνωσίας με τίτλο «Με αφορμή ένα βιβλίο...» το Σάββατο, 12 Μαΐου 2018, στο Στ' Δημοτικό Σχολείο Λακατάμειας, από τις 9:00 π.μ. μέχρι τις 12:15 μ.μ. Η Ημερίδα απευθύνεται σε Εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης και Φιλολόγους.

Η Ημερίδα Νεανικής Λογοτεχνίας και Φιλαναγνωσίας «Με αφορμή ένα βιβλίο…» αφιερώνεται στο βιβλίο Ο φύλακας του Οκτώ της κ. Σάντρας Ελευθερίου, που διακρίθηκε με το Κρατικό Βραβείο Παιδικής και Νεανικής Λογοτεχνίας στην κατηγορία «Λογοτεχνικό Βιβλίο για μεγάλα παιδιά και νέους».

Σκοπός της Ημερίδας είναι να φέρει σε επαφή τους Εκπαιδευτικούς Δημοτικής και τους Φιλολόγους με το σύγχρονο, ποιοτικό παιδικό βιβλίο της Κύπρου και να προτείνει ιδέες επεξεργασίας του στην τάξη για σκοπούς φιλαναγνωσίας και λογοτεχνικού γραμματισμού. Τα έξι βιωματικά εργαστήρια, που αποτελούν τον κορμό της Ημερίδας, ενσωματώνουν το δημιουργικό και επιστημονικό περιεχόμενο στη βιωματική προσέγγιση και δίνουν την ευκαιρία στους/στις συμμετέχοντες/ουσες να συνδυάσουν θεωρία και πράξη. Επισυνάπτονται το Πρόγραμμα της Ημερίδας και οι περιγραφές των εργαστηρίων με τα βιογραφικά σημειώματα των εισηγητών/τριών.

Παράλληλα με τα Εργαστήρια για τους Εκπαιδευτικούς, θα προσφερθούν λογοτεχνικά Εργαστήρια για τα παιδιά των συμμετεχόντων/ουσών. Τα Εργαστήρια για παιδιά θα συντονίζουν μέλη της Ομάδας Φιλαναγνωσίας "Μυθοπόροι". Oι συμμετέχοντες/ουσες που επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στα Εργαστήρια, παρακαλούνται να επικοινωνήσουν στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. και να δηλώσουν τα ονόματα και την τάξη των παιδιών (νήπιο, Α΄- Β', Γ' - Δ', Ε' - Στ΄ Δημοτικού).

Οι δηλώσεις συμμετοχής των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οι δηλώσεις θα γίνονται δεκτές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από τις 17 Απριλίου μέχρι τις 7 Μαΐου 2018. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα ανακοινωθούν στις 8 Μαΐου 2018 στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy). Για διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο 22402306.

Στους συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Περιγραφές εργαστηρίων

Βιογραφικά σημειώματα