Σε συνέχεια της εγκυκλίου με αρ.φακ. 5.24.06 και ημερ. 04/09/17, που στάλθηκε στα σχολεία για συμμετοχή στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ραδιοφωνικού Μηνύματος και Τραγουδιού «Κάν' το ν' ακουστεί 2018» με θέμα την πολιτιστική κληρονομιά, σας ενημερώνουμε ότι συμμετείχαν δώδεκα (12) σχολεία της Κύπρου από όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης με 17 συμμετοχές.

Στον διαγωνισμό έχουν υποβληθεί πολύ αξιόλογες εργασίες από τους/τις μαθητές/τριες και μπορούν να αξιοποιηθούν στο πλαίσιο των σχολικών μαθημάτων τόσο από εκπαιδευτικούς όσο και μαθητές. Για παράδειγμα μέσα από τα ραδιοφωνικά μηνύματα και τραγούδια, οι μαθητές μπορούν να ενημερωθούν για τις ομορφιές, τις παραδόσεις και την ιστορία των περιοχών της Κύπρου και της Ελλάδας. Συνολικά, στον φετινό διαγωνισμό υπεβλήθησαν 163 συμμετοχές, εκ των οποίων δεκαεπτά (17) από σχολεία της Κύπρου. Επισυνάπτεται κατάλογος με τις συμμετοχές των κυπριακών σχολείων.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες μπορούν να ακούσουν όλες τις συμμετοχές στον υπερσύνδεσμο http://europeanschoolradio.eu/5fest/vote και να τις αξιοποιήσουν αναλόγως. Επιπλέον, μπορούν να επιλέξουν τις συμμετοχές που θεωρούν αξιόλογες για βράβευση για το Βραβείο Κοινού, επιπρόσθετα από τα βραβεία που θα δοθούν από την Επιτροπή Αξιολόγησης του διαγωνισμού. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, θα ανακοινωθούν στην τελετή βράβευσης που θα πραγματοποιηθεί στις 16 Μαρτίου 2018, στα Τρίκαλα Θεσσαλίας.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας για τα πιο πάνω.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον διαγωνισμό, μπορείτε να επικοινωνείτε με την Προϊσταμένη του Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας (Τ.Ε.Τ.), κ. Αναστασία Οικονόμου, τηλ. 22402310 και τις λειτουργούς του Τ.Ε.Τ., κ. Μαριάννα Δημοσθένους, τηλ. 22402313 και κ. Άννα Τσιάρτα, τηλ. 22402339.

Εγκύκλιος και κατάλογος