Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο διοργανώνουν σειρά βιωματικών εργαστηρίων (workshops) με θέμα την ανάπτυξη της νεανικής φωνής και του χορωδιακού ήχου. Για τη διεξαγωγή των εργαστηρίων έχουν προσκληθεί οι εγνωσμένου κύρους και διεθνούς φήμης μαέστροι και παιδαγωγοί με ειδίκευση στη Φωνητική Μουσική Εκπαίδευση, Basilio Astulez και Zimfira Poloz. Η γλώσσα των εργαστηρίων θα είναι η Αγγλική με παράλληλη μετάφραση όπου θεωρηθεί αναγκαίο.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί με ειδίκευση στη Μουσική μπορούν να παρακολουθήσουν ένα από τα εργαστήρια που θα πραγματοποιηθούν :

• την Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018 (9:15-11:30 π.μ.) στο Λανίτειο Λύκειο στη Λεμεσό και
  • την Παρασκευή 9 Μαρτίου 2018 (9:15-11:30 π.μ.) στο Λύκειο Λατσιών στη Λευκωσία

Επιπρόσθετα, το Σάββατο 10 Μαρτίου 2018, θα πραγματοποιηθεί ακόμη ένα εργαστήριο στο Λύκειο Λατσιών στη Λευκωσία, από τις 9:00 π.μ. - 2:30 μ.μ., στο οποίο μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή εκπαιδευτικοί με ειδίκευση στη Μουσική.

Δικαίωμα συμμετοχής στο εργαστήριο του Σαββάτου έχουν, κατά σειρά προτεραιότητας:

• οι Καθηγητές Μουσικής Μέσης Εκπαίδευσης
  • λοιποί ακαδημαϊκοί, εκπαιδευτικοί και φοιτητές, όλων των βαθμίδων και τομέων της μουσικής εκπαίδευσης.

Επισυνάπτεται έντυπο με το πρόγραμμα των εργαστηρίων και το βιογραφικό των εκπαιδευτών.

Οι Δηλώσεις Συμμετοχής στα εργαστήρια θα γίνουν από τις 21 μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2018 σύμφωνα με τα ακόλουθα:

Για τους Εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης με ειδικότητα στη Μουσική οι δηλώσεις συμμετοχής για την παρακολούθηση του εργαστηρίου την Πέμπτη 8 Μαρτίου στη Λεμεσό ή την Παρασκευή 9 Μαρτίου στη Λευκωσία θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά από τον/τη Διευθυντή/ντρια της κάθε σχολικής μονάδας, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy.

Χρειάζεται προηγουμένως: (α) να έχει γίνει ξεχωριστή εγγραφή του/της Διευθυντή/ντριας και του/της εκπαιδευτικού της σχολικής μονάδας που θα λάβει μέρος σε προαιρετικό εργαστήριο ως χρήστες της ιστοσελίδας, και (β) να έχει γίνει επικαιροποίηση των προσωπικών τους στοιχείων. Σε διαφορετική περίπτωση, ο/η Διευθυντής/ντρια δεν θα μπορεί να προχωρήσει με τη δήλωση συμμετοχής.

Οι δηλώσεις συμμετοχής για την παρακολούθηση του βιωματικού εργαστηρίου το Σάββατο 10 Μαρτίου στη Λευκωσία θα γίνουν από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς, με προσωπική υποβολή αίτησης, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy) στην κατηγορία «Ημερίδες - Συνέδρια» με τον τίτλο «Βιωματικά εργαστήρια ανάπτυξης της νεανικής φωνής και του χορωδιακού ήχου».

Για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι απαραίτητη η προηγούμενη εγγραφή των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα, ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy) ή η επικαιροποίηση των προσωπικών τους στοιχείων.

Τονίζεται ότι υπάρχει δυνατότητα για περιορισμένο αριθμό συμμετοχών. Διευκρινίζεται ότι η σειρά προτεραιότητας θα τηρηθεί σύμφωνα με τα πιο πάνω και βάσει της ημερομηνίας και ώρας δήλωσης συμμετοχής.

Ο ονομαστικός κατάλογος όλων των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου τη Δευτέρα 5 Μαρτίου 2018.

Στους συμμετέχοντες που θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα των βιωματικών εργαστηρίων θα δοθεί Πιστοποιητικό Παρακολούθησης.

Για οποιαδήποτε επιπρόσθετη πληροφόρηση, μπορείτε να αποτείνεστε στο τηλέφωνο 22800698 ή να αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Πρόγραμμα και βιογραφικά

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής