Η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης και η Συντονιστική Επιτροπή Αναλυτικών Προγραμμάτων (Σ.Ε.Α.Π.), η οποία προεδρεύεται από τη Διευθύντρια του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, ανακοινώνουν τη διεξαγωγή Επιμορφωτικών Ημερίδων για τους Δείκτες Επιτυχίας/Επάρκειας, οι οποίες απευθύνονται σε Διευθυντές/τριες Δημοτικών Σχολείων. Οι Ημερίδες αποτελούν συνέχεια των σχετικών περσινών ημερίδων που πραγματοποιήθηκαν τον Μάιο του 2017. Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη σχετική ανατροφοδότηση, οι Ημερίδες ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες για τους/τις Διευθυντές/Διευθύντριες. Οι Ημερίδες στοχεύουν στην ανταλλαγή απόψεων για την εφαρμογή των Δεικτών Επιτυχίας/Επάρκειας τόσο στη διαδικασία της διδασκαλίας – μάθησης όσο και σε επίπεδο σχολικής ηγεσίας.

Οι δύο φετινές Ημερίδες θα πραγματοποιηθούν ως ακολούθως:

• τη Δευτέρα, 12 Μαρτίου 2018 (από τις 8:00-13:15), για τους Διευθυντές/τριες Δημοτικών Σχολείων των επαρχιών Λεμεσού και Πάφου, στο Ξενοδοχείο St. Raphael, στη Λεμεσό
  • τη Δευτέρα, 19 Μαρτίου 2018 (από τις 8:00-13:15), για τους Διευθυντές/τριες Δημοτικών Σχολείων των επαρχιών Λευκωσίας, Λάρνακας και Αμμοχώστου, στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία», στη Λευκωσία.

Το πρόγραμμα της κάθε μιας από τις Ημερίδες θα περιλαμβάνει δύο μέρη:

• Α΄ Μέρος-Ολομέλεια: Παρουσίαση με θέμα «Εφαρμογή των Δεικτών Επιτυχίας/Επάρκειας στη Δημοτική Εκπαίδευση κατά τη σχολική χρονιά 2017-2018».
  • Β΄ Μέρος-Εργαστήρια: Έξι παράλληλα εργαστήρια. Σε κάθε εργαστήριο οι συμμετέχοντες θα ασχοληθούν με την εφαρμογή των Δεικτών Επιτυχίας/Επάρκειας σε ένα γνωστικό αντικείμενο σε σχέση με τα εξής τρία θέματα: (α) τον προγραμματισμό της διδασκαλίας, (β) τη μεθοδολογία της διδασκαλίας και (γ) την αξιολόγηση του μαθητή. Όλοι οι συμμετέχοντες/ουσες θα παρακολουθήσουν δύο ξεχωριστά εργαστήρια σε διαφορετικά γνωστικά αντικείμενα από αυτά που παρακολούθησαν στις περσινές ημερίδες για τους Δείκτες Επιτυχίας/Επάρκειας (Μάιος, 2017).

Προσχέδιο του Προγράμματος των Ημερίδων επισυνάπτεται.

Τονίζεται ότι η συμμετοχή στις εν λόγω Ημερίδες είναι υποχρεωτική. Θα δοθεί στους/στις συμμετέχοντες/ουσες πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Εγκύκλιος και πρόγραμμα