Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης διοργανώνουν σε όλες τις επαρχίες ολοήμερες υποχρεωτικές επιμορφώσεις των εκπαιδευτικών που διδάσκουν την Ελληνική ως δεύτερη γλώσσα, τη φετινή σχολική χρονιά 2017-2018. Το θέμα, η ημερομηνία, ο χώρος διεξαγωγής των επιμορφώσεων καθώς και οι συμμετέχοντες έχουν καθοριστεί, όπως φαίνεται πιο κάτω:

Μέση Γενική και Μέση  Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση: Η αξιολόγηση στην Ελληνική ως δεύτερη γλώσσα

Ημερομηνία

Χώρος διεξαγωγής

Συμμετέχοντες

5/3/18

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία

Όλοι οι φιλόλογοι που διδάσκουν στα Προγράμματα Διδασκαλίας της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας σε Γυμνάσια, Λύκεια και Τεχνικές Σχολές των επαρχιών Λευκωσίας, Λάρνακας και Αμμοχώστου (Εντατικό Πρόγραμμα Μεταβατικών Τάξεων, Ολιγόωρο Πρόγραμμα, Πρόγραμμα Ασυνόδευτων Ανηλίκων).

6/3/18

Παράρτημα Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λεμεσός

(επαρχίες Λεμεσού και Πάφου)

Όλοι οι φιλόλογοι που διδάσκουν στα Προγράμματα Διδασκαλίας της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας σε Γυμνάσια, Λύκεια και Τεχνικές Σχολές των επαρχιών Λεμεσού και Πάφου (Εντατικό Πρόγραμμα Μεταβατικών Τάξεων, Ολιγόωρο Πρόγραμμα, Πρόγραμμα Ασυνόδευτων Ανηλίκων).

Δημοτική Εκπαίδευση: Η παραγωγή και η κατανόηση γραπτού λόγου  στη διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας

Ημερομηνία

Χώρος διεξαγωγής

Συμμετέχοντες

6/3/18

Ξενοδοχείο Alexander the Great, Πάφος

Ένας/Μία εκπαιδευτικός που έχει αναλάβει τη διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στις ξεχωριστές τάξεις της επαρχίας Πάφου.

7/3/18

Παράρτημα Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λεμεσός

Ένας/Μία εκπαιδευτικός που έχει αναλάβει τη διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στις ξεχωριστές τάξεις της επαρχίας Λεμεσού.

8/3/18

Δημοσιογραφική Εστία, Λευκωσία

Ένας/Μία εκπαιδευτικός που έχει αναλάβει τη διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στις ξεχωριστές τάξεις της επαρχίας Λευκωσίας.

9/3/18

Κτήμα Makenzy, Λάρνακα

Ένας/Μία εκπαιδευτικός που έχει αναλάβει τη διδασκαλία της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στις ξεχωριστές τάξεις των επαρχιών Λάρνακας και Αμμοχώστου.

Τα επιμορφωτικά εργαστήρια θα πραγματοποιήσουν η  δρ Ράνια Βοσκάκη και η δρ Θωμαΐς Ρουσουλιώτη από το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας.

Οι επιμορφωτικές δράσεις διεξάγονται στο πλαίσιο της Δράσης 4 του Προγράμματος «Μέτρα για βελτίωση της κοινωνικής και εκπαιδευτικής ένταξης παιδιών τρίτων χωρών στην Κύπρο», το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Ταμείο Ασύλου, Μετανάστευσης και Ένταξης και την Κυπριακή Δημοκρατία. Επιπρόσθετα, εντάσσονται στο πλαίσιο εφαρμογής του σχεδίου δράσης της Διατμηματικής Επιτροπής για την ένταξη παιδιών με μεταναστευτική βιογραφία στο κυπριακό εκπαιδευτικό σύστημα.

Παρακαλούμε για την ενημέρωσή σας και τις δικές σας ενέργειες για εγγραφή ενός/μίας εκπαιδευτικού που διδάσκει την Ελληνική ως δεύτερη στα παιδιά με μεταναστευτική βιογραφία από τα σχολεία Δημοτικής Εκπαίδευσης και όλων των φιλολόγων που διδάσκουν στα Προγράμματα Διδασκαλίας της Ελληνικής ως δεύτερης γλώσσας στα σχολεία της Μέσης Εκπαίδευσης (Εντατικό Πρόγραμμα μεταβατικών τάξεων, Ολιγόωρο Πρόγραμμα, Πρόγραμμα Ασυνόδευτων Ανηλίκων).

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν  μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες – Συνέδρια από την Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2018, έως και την Τετάρτη, 28  Φεβρουαρίου 2018. Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών,  στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όλους, όσοι δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής