Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι οι Διευθύνσεις Δημοτικής, Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνουν Ημερίδα με τίτλο: «Ένταξη και Ενσωμάτωση παιδιών με Αναπηρίες στο Γενικό Σχολείο». Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του Δεύτερου Εθνικού Σχεδίου Δράσης για την Αναπηρία 2017-2020.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε Διευθυντές/ντριες Δημόσιων Νηπιαγωγείων, Σχολείων Δημοτικής, Μέσης Γενικής, Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και έχει σκοπό την ενημέρωση σε θέματα ένταξης και ενσωμάτωσης των παιδιών με αναπηρίες στο Γενικό Σχολείο. Το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού (Υ.Π.Π.) θεωρεί την ένταξη των εν λόγω μαθητών/τριών στα γενικά σχολεία πολύ σημαντική και έχει ως κύριο σκοπό την αποφυγή του διαχωριστικού τρόπου αντιμετώπισης της εκπαίδευσής τους.

Στο πλαίσιο της εν λόγω επιμόρφωσης θα πραγματοποιηθούν τέσσερις (4) Επαρχιακές Ημερίδες για τους/τις Διευθυντές/τριες Δημόσιων Νηπιαγωγείων και Σχολείων Δημοτικής Εκπαίδευσης και μία (1) Παγκύπρια Ημερίδα για τους/τις Διευθυντές/τριες Σχολείων Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, από τις 8:15 π.μ. μέχρι τη 01:00 μ.μ. ως ακολούθως:

Για τους/τις Διευθυντές/τριες Δημοτικών Σχολείων και Δημόσιων Νηπιαγωγείων:

1. Επαρχίας Λευκωσίας: Δημοτικό Σχολείο Μακεδονίτισσας Β΄, Τετάρτη, 24 Ιανουαρίου 2018 και Δημοτικό Σχολείο Λατσιών Δ΄, 31 Ιανουαρίου 2018 (Επισυνάπτεται σχετικός κατάλογος).
  2. Επαρχίας Λάρνακας και Αμμοχώστου: Δημοτικό Σχολείο Αραδίππου Ε΄, Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2018.
  3. Επαρχίας Λεμεσού και Πάφου: Δημοτικό Σχολείο Κάτω Πολεμιδιών IZ΄, Τρίτη, 23 Ιανουαρίου 2018.

Για τους/τις Διευθυντές/τριες Γυμνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών όλων των επαρχιών:

1. Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία, Πέμπτη, 25 Ιανουαρίου 2018.

Στην Ημερίδα θα πρέπει να συμμετάσχει υποχρεωτικά ο/η Διευθυντής/τρια του κάθε σχολείου. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που ο/η Διευθυντής/τρια δεν μπορεί να παραστεί, λόγω ειλημμένων υποχρεώσεων, θα πρέπει να παραστεί εκ μέρους του/της, ο/η Βοηθός Διευθυντής/τρια που είναι υπεύθυνος/η για την Ειδική Αγωγή και Εκπαίδευση.

Οι εγγραφές θα γίνονται μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, http://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια» από τις 17 Ιανουαρίου 2018 μέχρι και τις 19 Ιανουαρίου 2018. Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των Διευθυντών/τριών, στην πλατφόρμα εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, καθώς και η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην πλατφόρμα εγγραφών παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παράρτημα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής