Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο διοργανώνουν Hμερίδα Χορωδιών, την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2018, στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου, στη Λευκωσία.

Η δράση πραγματοποιείται για έκτη συνεχή χρονιά, με αποτέλεσμα να έχει καθιερωθεί ως ετήσιος θεσμός, τον οποίο αναμένουν οι Καθηγητές Μουσικής και το μουσικόφιλο κοινό του τόπου.

Η Ημερίδα θα αναπτυχθεί με τρόπο που να εξυπηρετεί τους ακόλουθους Στόχους, οι οποίοι έχουν τεθεί από το Υ.Π.Π.:

1. Επιμόρφωση των Καθηγητών/τριών Μουσικής σε θέματα που αφορούν το χορωδιακό τραγούδι, ως μέρος του διδακτικού και εξωδιδακτικού τους έργου - το οποίο περιγράφεται μέσω των Δεικτών Επιτυχίας και Επάρκειας στο Τραγούδι,
  2. Ανάπτυξη συνεργειών μεταξύ της επίσημης εκπαίδευσης, δήμων και κοινοτήτων του τόπου - ως μία από τις εμφάσεις του Αναλυτικού Προγράμματος Μουσικής («άνοιγμα της εκπαίδευσης στην κοινότητα») και του Υ.Π.Π.

Στο πιο πάνω πλαίσιο, η Hμερίδα απευθύνεται:

• σε όσους Καθηγητές Μουσικής το επιθυμούν (βλ. σημείο 7, πιο κάτω), και
  • στους μαθητές των Μουσικών Λυκείων (βλ. σημείο 8, πιο κάτω).

Για την επίτευξη των πιο πάνω, η Hμερίδα θα αναπτυχθεί σύμφωνα με τα ακόλουθα:

1. Θα αποτελείται από απογευματινό εργαστήρι και βραδινή συναυλία.
  2. Στη συναυλία θα περιλαμβάνονται:
    • ξεχωριστή παρουσίαση της Χορωδίας του κάθε Μουσικού Λυκείου με ποικίλο χορωδιακό ρεπερτόριο, τα οποία θα έχουν ήδη προετοιμάσει, και
    • παρουσίαση των αποτελεσμάτων των εργασιών της Ημερίδας, μέσω ενός κοινού τραγουδιού από όλους τους συμμετέχοντες.
  3. Η Ημερίδα θα διεξαχθεί -ως επί το πλείστον- σε μη εργάσιμο χρόνο, ώστε η συναυλία να πραγματοποιηθεί σε εύθετο χρόνο καθώς θα είναι ανοιχτή προς το ευρύ κοινό και τους γονείς, και θα έχει ελεύθερη είσοδο.
  4. Το Πρόγραμμα της Ημερίδας, έχει ως ακολούθως:
    Ημερίδα Χορωδιών 2018

Παρασκευή, 2 Φεβρουαρίου 2018

Σημ.: Το πρόγραμμα ενδέχεται να τύχει ελαφρών διαφοροποιήσεων

Μέρος Α΄
    Προσέλευση - Τακτοποίηση στα καμαρίνια
    Καλωσόρισμα - Οδηγίες
    13:40 – 15:40 Εργαστήρι
    Στόχος: Ζέσταμα και Διδασκαλία όλων των φωνών μαζί
    15:45 - 19:50 Διάλειμμα: Σνακ - Νερό

Προετοιμασία για τη Συναυλία: το κάθε Σχολείο ακολουθεί διαφορετικό πρόγραμμα, ώστε να ολοκληρωθούν τα ακόλουθα:
    • Πρόβα
    • Πρόβα Σκηνής
    • Σνακ
    • Ντύσιμο
    Μέρος Β΄

Καθαρισμός χώρου από επιμελήτριες Δήμου Στροβόλου
    Άνοιγμα αίθουσας για το κοινό

Χαιρετισμοί: Υ.Π.Π. και Δημάρχου Στροβόλου
    Συναυλία
    - παρουσίαση του κάθε Σχολείου ξεχωριστά
    - παρουσίαση των εργασιών της Ημερίδας με την ερμηνεία του κοινού κομματιού
  5. Την καλλιτεχνική διεύθυνση του κοινού κομματιού θα αναλάβει ο μαέστρος του Μουσικού Λυκείου Λευκωσίας, Λοΐζος Σ. Λοΐζου, ενώ τη διδασκαλία του καθώς και ξεχωριστή παρουσίαση θα αναλάβουν οι μαέστροι των Μουσικών Λυκείων Λοΐζος Σ. Λοΐζου (Μουσικό Λύκειο Λευκωσίας), Σόλων Κλαδάς (Μουσικό Λύκειο Λεμεσού), Ιάκος Δημητρίου (Μουσικό Λύκειο Λάρνακας), Μίλτος Γεωργίου (Μουσικό Λύκειο Αμμοχώστου), Ισαβέλλα Χριστοφίδου-Γεωργίου (Μουσικό Λύκειο Πάφου).
  6. Στους συμμετέχοντες Καθηγητές Μουσικής και Μαθητές θα δοθεί Πιστοποιητικό Παρακολούθησης από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.
  7. Οι Καθηγητές Μουσικής μπορούν να προσέλθουν στην Ημερίδα από τη 1:40 μ.μ. και μετά, αφού ολοκληρώσουν τα διδακτικά τους καθήκοντα στο Σχολείο που υπηρετούν. Τονίζεται ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χαθεί διδακτικός χρόνος.
  8. Οι συμμετέχοντες Μαθητές θα απαλλαγούν από τα πρωινά τους καθήκοντα την ημέρα διεξαγωγής της Ημερίδας, καθώς η διάρκειά της είναι μεγάλη και οι εργασίες της τελειώνουν πολύ αργά το βράδυ.
  9. Οι Δηλώσεις Συμμετοχής Καθηγητή Μουσικής θα πρέπει να γίνουν μέχρι τις 23 Ιανουαρίου 2018, σύμφωνα με τα ακόλουθα
    • Να υποβληθούν ηλεκτρονικά από τον/τη Διευθυντή/ντρια του κάθε Σχολείου, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy.
    • Χρειάζεται προηγουμένως: (α) να έχει γίνει ξεχωριστή εγγραφή του/της Διευθυντή/ντριας και του/της εκπαιδευτικού της σχολικής μονάδας που θα λάβει μέρος στο Συνέδριο ως χρήστες της ιστοσελίδας, και (β) να έχει γίνει επικαιροποίηση των προσωπικών τους στοιχείων. Σε διαφορετική περίπτωση, ο/η Διευθυντής/ντρια δεν θα μπορεί να προχωρήσει με τη δήλωση συμμετοχής.

Μετά την είσοδο του/της Διευθυντή/ντριας ως χρήστη στην ιστοσελίδα του ΠΙ, η διαδικασία έχει ως ακολούθως:

1.  Υποβολή Δήλωσης Παρακολούθησης Προγράμματος στην κατηγορία «Συνέδρια Ημερίδες» με τον τίτλο «Ημερίδα Χορωδιών 2018»

2.  Επιλογή ημερομηνίας και χώρου επιμόρφωσης

3.  Επιλογή σχολείου και χρήση κωδικού παραγγελίας βιβλίων του σχολείου

4.  Επιλογή, από τον κατάλογο που εμφανίζεται, του/των Καθηγητή/ών του Σχολείου που θα παρακολουθήσει/σουν την Ημερίδα.

Η κάθε σχολική μονάδα μπορεί να συμμετέχει στην Ημερίδα με όσους καθηγητές Μουσικής το επιθυμεί.

Στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου θα αναρτηθεί ονομαστικός κατάλογος όλων των συμμετεχόντων στις 25 Ιανουαρίου 2018.

• Οι Χορωδίες των Μουσικών Λυκείων να αποστείλουν τη συνημμένη Δήλωση Συμμετοχής Χορωδίας Μουσικού Λυκείου (βλ. Παράρτημα 1) στο τηλεομοιότυπο (φαξ) 22402398, μέσω του Διευθυντή/τριας και της Γραμματείας του πρωινού τους Σχολείου, μέχρι τις 23 Ιανουαρίου 2018.

Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ αποτείνεστε στο τηλέφωνο 22800698 ή αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους Καθηγητές Μουσικής του Σχολείου σας.

Έντυπο δήλωσης συμμετοχής χορωδίας

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής