Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, διοργανώνουν Ημερίδα με τίτλο «Θεωρία και πραγματικότητα: Η σύγχρονη διάσταση της ΔΕΠ-Υ». Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του Δεύτερου Εθνικού Σχεδίου Δράσης για την Αναπηρία 2017-2020. Έχει σκοπό την ενημέρωση και εξοικείωση των εκπαιδευτικών σε σχέση με τη σύγχρονη διάσταση της Διαταραχής Ελλειμματικής Προσοχής/Υπερκινητικότητας. Η ημερίδα στοχεύει, επίσης, στη γνωριμία των εκπαιδευτικών με σύγχρονες παιδαγωγικές προσεγγίσεις και αποτελεσματικές στρατηγικές διδακτικής, που αφορούν σε παιδιά με ΔΕΠ-Υ. Εισηγητής των Σεμιναρίων θα είναι ο Δρ Σωτήριος Δουκλιάς, Δρ Γνωστικής Εξελικτικής Νευροψυχολογίας.

Στο πλαίσιο της εν λόγω επιμόρφωσης, θα πραγματοποιηθούν τρεις (3) Επαρχιακές Ημερίδες από τις 8:00 π.μ. μέχρι τη 1:00 μ.μ. σε όλες τις πόλεις ως ακολούθως:

Για τα σχολεία:

1. Επαρχίας Λευκωσίας: Δημοτικό Σχολείο Κωνσταντινουπόλεως, Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2017.
  2. Επαρχίας Λεμεσού και Πάφου: Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού Κ΄ - Αγίου Παντελεήμονα, Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2017.
  3. Επαρχίας Λάρνακας και Αμμοχώστου: Δημοτικό Σχολείο Καθαρής - Δημήτρη Λιπέρτη, Παρασκευή, 1η Δεκεμβρίου 2017.

Στην Επιμόρφωση θα συμμετέχει ένας/μία εκπαιδευτικός γενικής εκπαίδευσης από κάθε σχολείο. Σημειώνεται ότι σε αυτή, δεν θα δηλώσουν συμμετοχή οι Εκπαιδευτικοί Ειδικής Εκπαίδευσης. Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Συνέδριο, θα πρέπει να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους μέσω του/της Διευθυντή/ντριας του σχολείου τους, στη σχετική ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, http://www.pi-eggrafes.ac.cy/, από τις 21 μέχρι τις 26 Νοεμβρίου 2017.

Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής, οι Διευθυντές/Διευθύντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους. Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα μπορούν να λάβουν μέρος, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Σημειώνεται ότι όσοι εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν στο Συνέδριο, θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 27 Νοεμβρίου 2017.

Παρακαλούμε, όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής