Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο διοργανώνει εξειδικευμένο εργαστήριο με τίτλο: «Ο Άλλος κι Εγώ: Όψεις του προσφυγικού». Το Εργαστήριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή και το Σάββατο, 1 και 2 Δεκεμβρίου 2017, στο ξενοδοχείο “Σεμέλη” στη Λευκωσία, από τις 16:00 μέχρι τις 19:00 την Παρασκευή και από τις 09:00 μέχρι τις 16:00 το Σάββατο. Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο του Προγράμματος «Μέτρα για Βελτίωση Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Ένταξης Παιδιών Τρίτων Χωρών στην Κύπρο» που υλοποιεί το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Τελικός Δικαιούχος) και συγχρηματοδοτείται από το Ταμείο Ασύλου, Μετανάστευσης και Ένταξης και την Κυπριακή Δημοκρατία.

Το Εργαστήριο έχει σκοπό να υποστηρίξει τους/τις εκπαιδευτικούς, ώστε να εξοικειωθούν με θέματα διαχείρισης της κοινωνικοπολιτισμικής ετερότητας και ένταξης των παιδιών προσφύγων στο σχολείο, μέσω βιωματικών εργαστηρίων. Θα προσφερθεί από την Αλεξάνδρα Ανδρούσου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Διδακτικής Μεθοδολογίας στο Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στη Προσχολική Ηλικία, του  Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, την Αλεξάνδρα Βασιλείου, Δρα Κοινωνικής Ψυχολογίας, επαγγελματία του Processwork και εκπαιδεύτρια ενηλίκων και συνεργάτες τους. Επίσης, οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να διερευνήσουν τον ρόλο των εκπαιδευτικών στην ένταξη των προσφύγων και μεταναστών στη σχολική και περιβάλλουσα κοινότητα μέσα από εργαστήρια που θα διαπραγματευτούν τους ρόλους που αναδύονται στη διαδικασία ένταξης (θύμα, θύτης, σωτήρας) και την εναλλαγή αυτών των ρόλων μέσα στη δυναμική σχέσεων της κοινότητας.

Επισυνάπτεται το προκαταρκτικό Πρόγραμμα του Συνεδρίου συνοδευόμενο από τα βιογραφικά σημειώματα των ομιλητών/τριών.

Οι δηλώσεις συμμετοχής των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Για τη διαδικασία δήλωσης συμμετοχής είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων των εκπαιδευτικών. Οι δηλώσεις θα γίνονται δεκτές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από τις 15 Νοεμβρίου μέχρι τις 27 Νοεμβρίου 2017. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και ότι οι θέσεις είναι πολύ περιορισμένες λόγω του βιωματικού χαρακτήρα του εργαστηρίου. Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στο Εργαστήριο θα ανακοινωθούν στις 28 Νοεμβρίου 2017 στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy). Για διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε στα τηλέφωνα 22402384 και 22402366.

Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Βιογραφικά σημειώματα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής