Πληροφορείστε ότι η Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου διοργανώνουν Σεμινάριο για Φιλολόγους Λυκείου με θέμα «Αρχαία Ελληνική Γλώσσα στο Λύκειο. Σύγχρονες μέθοδοι διδασκαλίας, τεχνικές και στρατηγικές ανάγνωσης και κατανόησης του άγνωστου κειμένου». Το Σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί από τον κ. Ιωάννη Καζάζη, Καθηγητή Κλασικής Φιλολογίας και Πρόεδρο του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας, ο οποίος είναι ο ακαδημαϊκός υπεύθυνος στο Μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών στο Γυμνάσιο και Λύκειο.

Το Σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί σε μη εργάσιμο χρόνο (Τετάρτη, Πέμπτη), από τις 15:30 μέχρι τις 18:30, ως εξής:

• 11 Οκτωβρίου 2017 (Τετάρτη), Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Λευκωσία
  • 12 Οκτωβρίου 2017 (Πέμπτη), Παράρτημα Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, Λεμεσός

Το Σεμινάριο απευθύνεται σε Φιλολόγους, οι οποίοι κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά διδάσκουν το Μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας στην Α΄ Λυκείου Προσανατολισμού, καθώς και στη Β΄ και Γ΄ Λυκείου Κατεύθυνση. Το Σεμινάριο θα είναι εργαστηριακού τύπου.

Οι Φιλόλογοι που θα συμμετάσχουν στο Σεμινάριο αναμένεται να λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές στα σχολεία, όπου υπηρετούν. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες – Συνέδρια, από τη Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017, μέχρι και τη Δευτέρα, 9 Οκτωβρίου 2017.

Σημειώνεται ότι για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όλους όσοι δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των Φιλολόγων που θα μπορούν να λάβουν μέρος στο Σεμινάριο, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. (www.pi.ac.cy) την Τρίτη, 10 Οκτωβρίου 2017.

Στους/στις εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής