Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, πληροφορείστε ότι οι Διευθύνσεις Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο έχουν καταρτίσει πρόγραμμα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών συγκεκριμένων ειδικοτήτων, που διδάσκουν στη Γ΄ Λυκείου. Η επιμόρφωση και κατάρτιση των εκπαιδευτικών αποτελεί έναν από τους πιο σημαντικούς πυλώνες στην ευρύτερη προσπάθεια για ποιοτική αναβάθμιση της εκπαίδευσης γενικότερα.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών της Γ’ Λυκείου στην αξιοποίηση των Δεικτών στη διδασκαλία και στα εξεταστικά δοκίμια.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο φάσεις, για να διασφαλιστεί η ενεργητική – βιωματική συμμετοχή και η αποτελεσματικότητα του προγράμματος. Το αναλυτικό Πρόγραμμα παρουσιάζεται στο Παράρτημα.

Εισηγήτρια της Επιμόρφωσης είναι η Καθηγήτρια Μαίρη Κουτσελίνη, Επιστημονική Υπεύθυνη των Αναλυτικών Προγραμμάτων.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους/τις εκπαιδευτικούς, που θα συμμετάσχουν στην επιμόρφωση, θα γίνει με την ευθύνη του/της Διευθυντή/Διευθύντριας κάθε σχολικής μονάδας μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Εξειδικευμένα Σεμινάρια. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται από τη Δευτέρα, 2 Οκτωβρίου 2017 μέχρι και την Παρασκευή, 6 Οκτωβρίου 2017.

Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής οι Διευθυντές/Διευθύντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του Σχολείου τους. Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών, καθώς και των Διευθυντών/Διευθυντριών, στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όλους όσοι δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. (http://www.pi.ac.cy) τη Δευτέρα, 9 Οκτωβρίου 2017.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους καθηγητές του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής