Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια προηγούμενων εγκυκλίων (Αρ. Φακ. 7.1.05.30, ημερ. 28/08/2017, Αρ. Φακ. Π.Ι.7.1.10.8.3/4, ημερ. 31/8/2017, Αρ. Φακ. 7.1.02.12.1, ημερ.06/09/2017), το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού (Υ.Π.Π.) επιθυμεί να διευκρινίσει ότι όλα τα σχολεία πρέπει να εκπονήσουν ένα ΕΝΙΑΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ της σχολικής μονάδας, σε θέμα δικής τους επιλογής, στη βάση διαγνωσμένων αναγκών, ακολουθώντας τη μεθοδολογία που τα ίδια επιλέγουν για εντοπισμό των αναγκών τους (βλ. εγκύκλιο Αρ. Φακ. 7.1.05.30, ημερ.28/08/2017).

Όπως αναφέρεται στη σχετική εγκύκλιο (Αρ. Φακ. 7.1.05.30, ημερ. 28/08/2017), όλα τα σχολεία, στο πλαίσιο του Ενιαίου Σχεδίου Βελτίωσης που θα αναπτυχθεί και ανεξάρτητα από το θέμα που θα επιλεγεί, θα πρέπει να προβλέψουν για τη στήριξη και ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών. Πιο συγκεκριμένα, όλα τα σχολεία αναμένεται, μέσω της Ηλεκτρονικής Πύλης που λειτουργεί (http://epaggelmatikimathisi.pi.ac.cy), να δηλώσουν το Σχέδιο Επαγγελματικής Μάθησης των εκπαιδευτικών προκειμένου να ενισχυθούν οι εκπαιδευτικοί στο θέμα που θα εστιάσει το Ενιαίο Σχέδιο Βελτίωσης των σχολείων (βλ. εγκύκλιος Αρ. Φακ. Π.Ι.7.1.10.8.3/4, ημερ. 31/8/2017). Αριθμός σχολείων, προαιρετικά, έχει τη δυνατότητα να στηριχθεί πλήρως από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για την Επαγγελματική Μάθηση (επιμόρφωση) των εκπαιδευτικών του, στο πλαίσιο του Προγράμματος Υποστήριξης της Επαγγελματικής Μάθησης, για το οποίο οι δηλώσεις αναμένεται να γίνουν μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου 2017 (δίνεται παράταση), μέσω της πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy/.

Επισημαίνεται ότι όσα σχολεία επιθυμούν έχουν τη δυνατότητα να αναπτύξουν το Ενιαίο Σχέδιο Βελτίωσης τους, αξιοποιώντας το Δυναμικό Μοντέλο Εκπαιδευτικής Αποτελεσματικότητας. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα συντονίζεται από τον Καθηγητή κ. Λ. Κυριακίδη του Πανεπιστημίου Κύπρου (βλ. εγκύκλιο Αρ. Φακ. 7.1.02.12.1, ημερ. 06/09/2017). Όσα σχολεία αξιοποιήσουν το Δυναμικό Μοντέλο θα τύχουν στήριξης από λειτουργούς της Διεύθυνσης Μέσης Εκπαίδευσης του Υ.Π.Π. και του Πανεπιστημίου Κύπρου. Τα σχολεία θα πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στον οικείο Επαρχιακό Π.Λ.Ε, το αργότερο μέχρι τις 29 Σεπτεμβρίου. Σχετικό εργαλείο για ανάπτυξη του σχεδίου δράσης και διάγνωσης αναγκών θα αποσταλεί ηλεκτρονικά σε όλα τα σχολεία. Το υλικό αυτό μπορούν να χρησιμοποιήσουν και όσα άλλα σχολεία επιθυμούν.

Επιπλέον, διευκρινίζεται ότι όλα τα σχολεία έχουν τη δυνατότητα να αξιοποιήσουν αναρτημένο υλικό, για θέματα διάγνωσης αναγκών, σχεδίου δράσης κ.ά, από την ιστοσελίδα του Π.Ι., την ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Μέσης Εκπαίδευσης, καθώς και την ιστοσελίδα της Διεύθυνσης Δημοτικής Εκπαίδευσης (Επιτροπή για τη Σχολική Αποτελεσματικότητα).

Σημειώνεται επίσης ότι όλες οι δράσεις εντός της σχολικής μονάδας, οι επιμορφώσεις (π.χ. συνέδρια, ημερίδες, ημέρες εκπαιδευτικού, κ.ά), αλλά και άλλα προγράμματα που εκπονούνται θα πρέπει να συνάδουν και να είναι πλήρως εναρμονισμένα με το Ενιαίο Σχέδιο Βελτίωσης του σχολείου.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις, λειτουργοί της Διεύθυνσης Μέσης Εκπαίδευσης και του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου είναι στη διάθεσή σας, στη βάση του περιεχομένου των εγκυκλίων που έχουν ήδη κοινοποιηθεί σε σας. Συγκεκριμένα, για το Ενιαίο Σχέδιο Βελτίωσης της σχολικής μονάδας, η επικοινωνία μπορεί να γίνει στο τηλέφωνο 22800641 ή Φαξ: 22800638 ή ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , ενώ για την Επαγγελματική Μάθηση η επικοινωνία μπορεί να γίνει μέσω της ηλεκτρονικής διεύθυνσης Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .