Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα πληροφορείστε ότι, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευση (Επιμορφωτικά Κέντρα Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού), προγραμματίζει Συνέδριο με θέμα «Νέες προσεγγίσεις στην εκπαίδευση ενηλίκων».

Στο Συνέδριο καλούνται να λάβουν μέρος οι εκπαιδευτές/τριες των Επιμορφωτικών Κέντρων όλων των επαρχιών, πλην των εκπαιδευτών/τριών που διδάσκουν Ξένες Γλώσσες και Ελληνικά σε ενήλικες, καθώς έτυχαν επιμόρφωσης κατά τη σχολική χρονιά 2015 - 2016.

To Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 20 Μαΐου 2017 και ώρα 09:00-13:00, στο «The Sporting Club Λευκωσίας» (πρώην Laiki Sporting Club).

Το Συνέδριο έχει στόχο την παρουσίαση και ανάλυση των βασικών πτυχών, αλλά κυρίως των νέων τάσεων στην εκπαίδευση ενηλίκων, με έμφαση στην έκθεση πρακτικών προτάσεων που θα διευκολύνουν το έργο των εκπαιδευτών/τριών. Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου θα δοθεί η ευκαιρία για προβληματισμό, σχολιασμό και ανταλλαγή απόψεων και εισηγήσεων μεταξύ των συνέδρων, στο πλαίσιο ενός γόνιμου διαλόγου.

Κύριοι οµιλητές/τριες του Συνεδρίου θα είναι:

Δρ Μαρία Γραβάνη, Επίκουρη Καθηγήτρια Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης/Εκπαίδευσης Ενηλίκων, Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου,

Δρ Ανδρέας Κόλλιας, Επίκουρος Καθηγητής, Πάντειο Πανεπιστήμιο,

Δρ Παύλος Χατζόπουλος, Λέκτορας, Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου,

Δρ Ελένη Παπαϊωάννου, Λειτουργός, Κ.Ε.Ε.Α.,Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου.

Οι ενδιαφερόμενοι/νες θα ενημερωθούν από τη Διεύθυνση Επιμορφωτικών Κέντρων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού. Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις, οι ενδιαφερόμενοι/νες μπορούν να επικοινωνούν με τα αντίστοιχα Επιμορφωτικά Κέντρα της επαρχίας στην οποία εργάζονται:

Επαρχιακό Γραφείο Λευκωσίας    Τηλέφωνα: 22800800/803

Επαρχιακό Γραφείο Λεμεσού    Τηλέφωνο: 25877524

Επαρχιακό Γραφείου Λάρνακας/Αμμοχώστου Τηλέφωνο: 24813264

Επαρχιακό Γραφείο Πάφου    Τηλέφωνο: 26804521

Τέλος, σημειώνεται ότι στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.