Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, ενημερώνεστε ότι η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης διοργανώνει, σε συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Ημερίδα Δημιουργικής Γραφής, για Εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης της Επαρχίας Λάρνακας-Αμμοχώστου, η οποία εντάσσεται στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+: «Ζω- Γράφω-Δημιουργώ στον 21ο αιώνα», που άρχισε να εφαρμόζεται από την αρχή της παρούσας σχολικής χρονιάς 2016 - 2017 και αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Δεκέμβριο του 2017.

Η εν λόγω Ημερίδα διοργανώνεται για σκοπούς διάχυσης της προσληφθείσας γνώσης από τις κινητικότητες, που πραγματοποιήθηκαν μέχρι στιγμής, αναφορικά με το εν λόγω θέμα. Ως εκ τούτου, θα λάβουν χώρα βιωματικά εργαστήρια, που αφορούν στη Δημιουργική Γραφή, στη διάρκεια των οποίων, θα παρουσιαστούν, αλλά και θα εφαρμοστούν, ποικίλες μεθοδολογικές προτάσεις και προσεγγίσεις Δημιουργικής Γραφής, με βάση το ευρύτερο πλαίσιο διδακτικής και διδασκαλίας της γλώσσας.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που διδάσκουν σε Δημοτικά Σχολεία των Επαρχιών Λάρνακας - Αμμοχώστου και θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 24 Μαΐου 2017, στο Δημοτικό Σχολείο Δροσιάς (ΚΒ), από τις 16:45 μέχρι τις 19:00. Στην Ημερίδα μπορεί να συμμετάσχουν μέχρι εξήντα (60) εκπαιδευτικοί, έτσι ώστε να διασφαλιστεί, εκ των προτέρων, η στοχευμένη βιωματική διάστασή της.

Κάθε συμμετέχων/ουσα μπορεί να συμμετάσχει σε δύο από τα τρία πιο κάτω προσφερόμενα βιωματικά εργαστήρια:

- Ποίηση και Δημιουργική Γραφή

- Αφήγηση και Δημιουργική Γραφή

- Φιλαναγνωσία και Δημιουργική Γραφή

Με βάση τα πιο πάνω, οι δηλώσεις που αφορούν στη συμμετοχή και τις επιλογές των εκπαιδευτικών, οι οποίοι/ες ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στην Ημερίδα, θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από την Πέμπτη, 27 Απριλίου 2017 μέχρι και την Παρασκευή, 12 Μαΐου 2017. Για την απρόσκοπτη εφαρμογή της όλης διαδικασίας είναι απαραίτητο να έχει προηγηθεί η επικαιροποίηση των προσωπικών στοιχείων κάθε εκπαιδευτικού.

Τα ονόματα των εκπαιδευτικών, που θα συμμετέχουν στην Ημερίδα, θα ανακοινωθούν μέχρι την Παρασκευή 19 Μαΐου 2017, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi.ac.cy). Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Στα άτομα που θα λάβουν μέρος στην Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής/παρακολούθησης.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Αφίσα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής