Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, η Επίτροπος Προστασίας των Δικαιωμάτων του Παιδιού και η Αντιπροσωπεία της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Κύπρο διοργανώνουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με σκοπό την παροχή στήριξης στις σχολικές μονάδες για ένταξη των παιδιών με προσφυγική ή μεταναστευτική βιογραφία στο σχολικό περιβάλλον. Στο πρόγραμμα μπορούν να συμμετέχουν σχολικές μονάδες Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης.

Στόχοι του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας, η καλλιέργεια κουλτούρας αποδοχής και η ένταξη παιδιών με προσφυγική ή μεταναστευτική βιογραφία στη σχολική κοινότητα. Οι στόχοι θα επιτευχθούν μέσα από δράσεις τις οποίες θα αναπτύξουν οι ίδιες οι σχολικές μονάδες, με τη στήριξη των διοργανωτών. Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί κατά τη σχολική περίοδο Σεπτεμβρίου 2017 - Ιούνιου 2018.

Οι υποχρεώσεις των σχολικών μονάδων που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι οι ακόλουθες:

• Καταρτισμός ομάδας-πυρήνα: η συγκεκριμένη ομάδα θα είναι υπεύθυνη για την ανάπτυξη και υλοποίηση του σχεδίου δράσης, αλλά και για την επικοινωνία με τους διοργανωτές. Η συγκεκριμένη ομάδα θα αποτελείται από 3 εκπαιδευτικούς, 4 μαθητές/τριες και 3 γονείς. Στην ομάδα θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται μικτός αριθμός τόσο μαθητών/τριών και γονέων με μεταναστευτική ή προσφυγική βιογραφία όσο και μαθητών/τριών και γονέων του υπόλοιπου σχολικού πληθυσμού.
  • Συμμετοχή της ομάδας-πυρήνα σε ημερίδα που θα διοργανωθεί στην αρχή της σχολικής χρονιάς 2017-2018 (Οκτώβριος 2017). Κατά τη διάρκεια της ημερίδας, τα μέλη της ομάδας θα συμμετάσχουν σε βιωματικά εργαστήρια και θα καταρτίσουν το σχέδιο δράσης που θα υλοποιηθεί εντός της σχολικής τους μονάδας.
  • Παρουσίαση του σχεδίου δράσης της ομάδας-πυρήνα στα μέλη της σχολικής κοινότητας (π.χ. στον καθηγητικό σύλλογο, στο ΚΜΣ, στα παιδιά μέσω του χρόνου επικοινωνίας με τον/την υπεύθυνο/η τμήματος, στο Σύνδεσμο Γονέων κ.λπ.) και με βάση την ανατροφοδότηση που θα λάβει θα το διαφοροποιήσει.
  • Ανατροφοδότηση της ομάδας-πυρήνα για το σχέδιο δράσης της από άτομο που θα οριστεί από τους αρμόδιους φορείς της διοργάνωσης.
  • Υλοποίηση του σχεδίου δράσης εντός της σχολικής μονάδας.
  • Συμμετοχή αριθμού παιδιών του σχολείου σε βιωματικό εργαστήρι, εντός του σχολικού χώρου για το συγκεκριμένο θέμα, για περαιτέρω ενημέρωσή και ευαισθητοποίησή τους.
  • Παρουσίαση του σχεδίου δράσης του σχολείου σε Ημερίδα που θα πραγματοποιήσουν οι φορείς διοργάνωσης του προγράμματος την 1η Ιουνίου 2018, Ημέρα του Παιδιού. Οι δράσεις τις οποίες θα αναπτύξουν οι σχολικές κοινότητες θα φιλοξενηθούν, επίσης, στις ιστοσελίδες των διοργανωτών.

Σε όλα τα παραπάνω στάδια θα παρέχεται στήριξη και συμβουλευτική από το προσωπικό των φορέων που διοργανώνουν το πρόγραμμα.

Οι δηλώσεις συμμετοχής των σχολείων Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης που ενδιαφέρονται να συμμετέχουν στο πρόγραμμα θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά μέσω της ιστοσελίδας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Οι δηλώσεις θα γίνονται δεκτές στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Εξειδικευμένα Σεμινάρια, από τις 27 Απριλίου μέχρι τις 15 Μαΐου 2017. Σημειώνεται ότι θα δοθεί προτεραιότητα σε σχολεία με μεγάλο ποσοστό μαθητών/τριών με μεταναστευτική βιογραφία ή σχολεία που αντιμετωπίζουν ιδιαίτερες δυσκολίες σε σχέση με το θέμα. Υπάρχει περιορισμένος αριθμός θέσεων στο πρόγραμμα. Η αίτηση συμμετοχής δεν προϋποθέτει απαραίτητα και αυτόματη έγκριση της σχολικής μονάδας για συμμετοχή της στο πρόγραμμα. Οι σχολικές μονάδες που θα επιλεγούν, θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, το αργότερο μέχρι τις 15 Ιουνίου 2017 (www.pi.ac.cy). Για διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνείτε στα τηλέφωνα 22872325, 22402367 και 22800949.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής