Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης και τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης και στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου ATS2020 (Assessment of Transversal Skills), ανακοινώνει διαγωνισμό για τη βράβευση υποδειγματικών ηλεκτρονικών φακέλων επιτευγμάτων (ePortfolios), τα οποία ανέπτυξαν μαθητές/μαθήτριες κατά τη διάρκεια της εφαρμογής του έργου τη σχολική χρονιά 2016-2017.

Ειδικότερα, αναφέρουμε ότι ο διαγωνισμός προκηρύσσεται στο πλαίσιο της διεξαγωγής του όλου έργου, όπου ο κάθε μαθητής και μαθήτρια αναπτύσσει ατομικό Ηλεκτρονικό Φάκελο Επιτευγμάτων (ePortfolio), για τη συλλογή ψηφιακών τεκμήριων, τα οποία αντιπροσωπεύουν και επικοινωνούν δημιουργικά την εμπειρία, τις γνώσεις, τα επιτεύγματα, τη μάθηση και την ανάπτυξη των δεξιοτήτων, που συντελούνται στο πλαίσιο του προγράμματος. Στον διαγωνισμό θα βραβευθούν, 3 δημιουργίες Ηλεκτρονικού Φακέλου Επιτευγμάτων (ePortfolio) από μαθητές/μαθήτριες δημοτικής εκπαίδευσης και 3 δημιουργίες από μαθητές/μαθήτριες μέσης εκπαίδευσης.

Ως εκ τούτου, παρακαλείστε να ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ούτως ώστε υποβάλουν συμμετοχή στον διαγωνισμό. Κάθε εκπαιδευτικός θα μπορεί να υποβάλει μέχρι και 3 δημιουργίες Ηλεκτρονικού Φακέλου Επιτευγμάτων από διαφορετικούς μαθητές/μαθήτριες. Η υποβολή των συμμετοχών μπορεί να πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά από τις 24 Απριλίου 2017 μέχρι και τις 29 Μαΐου 2017, στην πλατφόρμα υποβολής συμμετοχής στον διαγωνισμό, στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.e-epimorfosi.ac.cy/r/2017ats2020/. Σχετικές οδηγίες, υποβολή του Ηλεκτρονικού Φακέλου Επιτευγμάτων (ePortfolio) δίνονται στα δύο συνημμένα έγγραφα. Επιπρόσθετα, σημειώνεται ότι είναι απαραίτητη η συναίνεση των γονιών/κηδεμόνων των μαθητών/μαθητριών για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό.

Η αξιολόγηση των Ηλεκτρονικών Φακέλων Επιτευγμάτων (ePortfolios) θα γίνει από τριμελή Επιτροπή. Κατά την αξιολόγηση, η Επιτροπή θα λάβει υπόψη της τα πιο κάτω:

• Κατά πόσο η κάθε πρόταση πληροί τις προϋποθέσεις συμμετοχής (ημερομηνία υποβολής, συμπληρωμένο ηλεκτρονικό έντυπο υποβολής αίτησης) και
  • Το περιεχόμενο και την ανάπτυξη του Ηλεκτρονικού Φάκελου Επιτευγμάτων (ePortfolio), στη βάση των προκαθορισμένων κριτηρίων (βλ. πίνακα 1).

Τα βραβεία θα χρηματοδοτηθούν από το έργο ATS2020 και τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν τον Ιούνιο 2017. Για τις παρουσιάσεις και τις βραβεύσεις των καλύτερων Ηλεκτρονικών Φακέλων Επιτευγμάτων (ePortfolios) θα διοργανωθεί από το Π.Ι. ειδική εκδήλωση, λεπτομέρειες της οποίας θα ανακοινωθούν αργότερα. Σημειώνεται ότι, εκτός από τις βραβεύσεις των καλύτερων ePortfolios, θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής για όλες τις συμμετοχές.

Για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις, παρακαλείστε όπως επικοινωνήσετε με την κ. Αναστασία Οικονόμου, Προϊσταμένη του Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ) ή με την κ. Παναγιώτα Χατζηττοφή, Εκπαιδευτική Λειτουργό του Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

Τέλος, σημειώνεται η αναγκαιότητα να ενημερώσετε έγκαιρα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας για τον διαγωνισμό και όπως προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, για να υποστηρίξετε την προσπάθεια αυτή.

Οδηγός Διαμοιρασμού ePortfolio Mahara

Οδηγός Διαμοιρασμού ePortfolio OneNote