Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, ενημερώνεστε ότι την τρέχουσα σχολική χρονιά υλοποιείται στην Κύπρο εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για σεβασμό και αποδοχή των μεταναστών και των προσφύγων/αιτητών ασύλου, που είναι δικαιούχοι διεθνούς προστασίας. Η εκστρατεία αυτή τιτλοφορείται «AWARE», συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Ασύλου Μετανάστευσης και Ένταξης και το Υπουργείο Εσωτερικών και τη στηρίζει η Ύπατη Αρμοστεία για τους Πρόσφυγες και ο Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου.

Η εκστρατεία περιλαμβάνει δίωρα σεμινάρια για μαθητές σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης. Τα σεμινάρια έχουν διαδραστικό περιεχόμενο και περιλαμβάνουν προβολή βίντεο και βιωματικό εργαστήριο, συμβάλλοντας έτσι στην προώθηση του δεύτερου υπό έμφαση στόχου της χρονιάς 2016-17, για καταπολέμηση του ρατσισμού και της ξενοφοβίας. Η εκστρατεία περιλαμβάνει επίσης εύχρηστη ηλεκτρονική διαδραστική εφαρμογή με τη μορφή ερωτηματολογίου για συμμετοχή των νέων, και ενημερωτικό υλικό και γλωσσάρι για την καλύτερη εξοικείωση με τις έννοιες της διαφορετικότητας, του σεβασμού και της αποδοχής. Στο πλαίσιο της εκστρατείας, θα διοργανωθούν ακόμη φωτογραφικός διαγωνισμός, μαθητικό συνέδριο και συνέδριο νεολαίας υπό την αιγίδα του Υπουργού Παιδείας και Πολιτισμού.

Περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του έργου www.cyprusaware.eu. Όσα σχολεία θα ήθελαν να προσφερθεί σεμινάριο προς μαθητές/τριες διάρκειας, μπορούν να επικοινωνήσουν με την κ. Μαρία Ζησιάδου της Ομάδας Εκστρατείας «AWARE» (τηλ. 96934926).