Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, η Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης σε συνεργασία µε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, διοργανώνουν Θεολογικό Συνέδριο µε θέµα: «Μάθημα Θρησκευτικών: παρόν και μέλλον». Το Συνέδριο, το οποίο απευθύνεται στους Θεολόγους καθηγητές/τριες, Γυµνασίων, Λυκείων και Τεχνικών Σχολών και σε Δασκάλους που διδάσκουν το μάθημα των Θρησκευτικών στα Δημοτικά Σχολεία, θα πραγµατοποιηθεί την Πέμπτη, 27 Απριλίου 2017 και ώρα 08:00-13.00, στην αίθουσα εκδηλώσεων Ιεράς Μονής Κύκκου «Αρχάγγελος», Λευκωσία.

Κατά τη διάρκεια του Συνεδρίου θα δοθεί η ευκαιρία για προβληματισμό και ανταλλαγή απόψεων σχετικά με τη θέση του μαθήματος των Θρησκευτικών τόσο στο κυπριακό συγκείμενο όσο και στον ευρύτερο ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό χώρο. Επίσης οι σύνεδροι θα έχουν τη δυνατότητα να εκφράσουν τα σχόλια, τις εισηγήσεις και τους προβληματισμούς τους μέσα στα πλαίσια ενός γόνιμου διαλόγου.

Κύριοι οµιλητές του Συνεδρίου θα είναι:

Ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Δημητριάδος και Αλμυρού κ. Ιγνάτιος ο οποίος θα καταθέσει τη μαρτυρία της ορθόδοξης θεολογίας στον σύγχρονο κόσμο επισημαίνοντας, παράλληλα, την ανάγκη για ένα ανοικτό και πλουραλιστικό μάθημα Θρησκευτικών που θα λαμβάνει υπόψη τις απαιτήσεις των καιρών και τις μορφωτικές ανάγκες των σύγχρονων μαθητών, διατηρώντας τον θεολογικό, γνωσιολογικό και παιδαγωγικό του χαρακτήρα.

Η Διευθύντρια Εκπαίδευσης του Συνοδικού Γραφείου της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Φινλανδίας, κ. Σίρπα Οκούλοβ, η οποία θα μεταφέρει την τεχνογνωσία ενός σύγχρονου εκπαιδευτικού συστήματος, όπως αυτό της Φινλανδίας, θα προβληματίσει για τη θέση του μαθήματος των Θρησκευτικών στο συνεχώς μεταλλασσόμενο ευρωπαϊκό γίγνεσθαι, προβάλλοντας ταυτόχρονα την εμπειρία της Ορθόδοξης κοινότητας ως μειονότητα σε μια ευρωπαϊκή χώρα.

Ο ειδικός επιστήμονας του Πανεπιστημίου Κύπρου Δρ Ιωάννης Μπέκος ο οποίος θα προσπαθήσει να καταδείξει τρόπους μέσω των οποίων το μάθημα των Θρησκευτικών μπορεί να συνδιαλεχθεί με τη σύγχρονη εποχή ανιχνεύοντας οργανικές συνδέσεις μεταξύ της βιοηθικής, της περιβαλλοντικής ηθικής και της ηθικής του πολέμου, που αποτελούν και θεματικές ενότητες του αναλυτικού προγράμματος του μαθήματος των Θρησκευτικών.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά από τον/τη Διευθυντή/ντρια της κάθε σχολικής μονάδας, στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy από 27 Μαρτίου έως 7 Απριλίου 2017.

Ο ονομαστικός κατάλογος όλων των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 24 Απριλίου 2017.

Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στο Συνέδριο, καλούνται - μετά από συνεννόηση με τις Διευθύνσεις των Σχολείων - να προβούν σε διευθετήσεις για την αναπλήρωση των χαμένων περιόδων διδασκαλίας τους σε εύθετο χρόνο, ώστε να μη χαθεί διδακτικός χρόνος.

Σε όλους τους συμμετέχοντες θα δοθεί Πιστοποιητικό Συμμετοχής.

Για οποιαδήποτε επιπρόσθετη πληροφόρηση, μπορείτε να αποτείνεστε στο τηλέφωνο 22800814 ή να αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις θεολόγους σχολείου σας και τους δασκάλους που διδάσκουν το μάθημα των Θρησκευτικών στα Δημοτικά Σχολεία, ώστε να δηλώσουν συμμετοχή στο εν λόγω Συνέδριο.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής