Η Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, σε συνεργασία με τη Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.), το Εργαστήριο Κυπριακών Μελετών (ΕΡ.ΚΥ.ΜΕ.) του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., τον Σύνδεσμο Ελλήνων Κυπρίων Φιλολόγων (Σ.Ε.Κ.Φ. - ΟΕΛΜΕΚ) και τον Σύνδεσμο Ελλήνων Φιλολόγων Κύπρου «Στασίνος», προγραμματίζουν τη διοργάνωση του Β΄ Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου με θέμα: «Αρχαία Κυπριακή Γραμματεία ανά τους αιώνες. Έμφαση στη διδακτική πράξη».

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί από τις 28 – 29 Μαρτίου 2017 (Τρίτη, 28/3/17 από τις 8:30 –17:00 και Τετάρτη 29/3/17 από τις 9:00 - 14:30) στο Λύκειο Α΄ Εθνάρχη Μακαρίου Γ΄ Πάφου. Το βράδυ της 28ης Μαρτίου θα πραγματοποιηθεί στον ίδιο χώρο (Λύκειο Α΄) συναυλία της Χορωδίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών (μελοποιημένα αποσπάσματα από την Αρχαία Κυπριακή Γραμματεία) σε συνεργασία με τη Χορωδία της ΠΑΣΥΔΥ.

Στο Συνέδριο θα είναι δυνατή η συμμετοχή 150 εκπαιδευτικών από τη Μέση Γενική και Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση. Η εκδήλωση ενδιαφέροντος για τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να λάβουν μέρος στο Συνέδριο θα γίνει με ευθύνη του Διευθυντή της κάθε σχολικής μονάδας ηλεκτρονικά, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου ( http://www.pi-eggrafes.ac.cy), από τις 10 μέχρι τις 21 Μαρτίου 2017. Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής οι Διευθυντές θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους.

Κάθε σχολείο είναι δυνατόν να εκπροσωπηθεί από δύο (2) φιλολόγους.

Στα άτομα που θα λάβουν μέρος στο Συνέδριο θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Τα σχολεία θα συμμετάσχουν, επίσης, με βραβευμένες εργασίες, που θα διακριθούν στο πλαίσιο του Β΄ Παγκύπριου Διαγωνισμού Αρχαίας Κυπριακής Γραμματείας με θέμα: «Η λατρεία της Αφροδίτης στην αρχαία Κύπρο και η παρουσία της στη διαχρονική πολιτισμική παράδοση της μεγαλονήσου».

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής