Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και στο πλαίσιο της λειτουργίας της Συντονιστικής Επιτροπής Αναλυτικών Προγραμμάτων (ΣΕΑΠ), το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης υλοποιεί κατά την παρούσα σχολική χρονιά, Πρόγραμμα Επιμόρφωσης των Διευθυντριών, Β. Διευθυντριών, Διευθυνουσών Δημόσιων Νηπιαγωγείων, για την εφαρμογή του εγκεκριμένου Αναλυτικού Προγράμματος Προσχολικής Εκπαίδευσης τριών (3) έως έξι (6) χρονών (2016).

Στο Πρόγραμμα αναμένεται να λάβουν μέρος οι Διευθύντριες, Βοηθοί Διευθύντριες, Διευθύνουσες διθέσιων και άνω, Διευθύνουσες διθέσιων Δημόσιων Nηπιαγωγείων, καθώς και οι Διευθύνουσες μονοθέσιων Δημόσιων Nηπιαγωγείων, όπου αυτό είναι εφικτό. Το Πρόγραμμα θα προσφερθεί στις επαρχίες: Λευκωσίας, Λεμεσού και Λάρνακας σε εργάσιμο χρόνο από τις 8:30-13:00 και θα καλύπτει όλες τις εν λόγω εκπαιδευτικούς παγκύπρια.

Το συγκεκριμένο Πρόγραμμα θα αποτελείται από δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος θα αναπτυχθεί η φιλοσοφία του εγκεκριμένου Αναλυτικού Προγράμματος Προσχολικής Εκπαίδευσης από τριών (3) έως έξι (6) χρονών (2016), από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Κύπρου κ. Ελένη Λοΐζου. Στο δεύτερο μέρος θα αναπτυχθεί το γνωστικό αντικείμενο των Μαθηματικών, από λειτουργούς του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου Κύπρου.

Περαιτέρω, επισημαίνεται ότι:

1. Στη Λευκωσία θα δημιουργηθούν δύο ομάδες εκπαιδευτικών σε δύο διαφορετικές ημερομηνίες. Στη Λεμεσό όπως και στη Λάρνακα θα δημιουργηθεί μία ομάδα σε κάθε επαρχία και σε αυτή θα πρέπει να συμμετάσχουν και οι επηρεαζόμενες εκπαιδευτικοί της Πάφου και της Αμμοχώστου αντίστοιχα. Οι επηρεαζόμενες εκπαιδευτικοί θα προσέλθουν στον χώρο της επιμόρφωσης, όπως φαίνεται στο σχετικό ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ που επισυνάπτεται.
  1. Οι Διευθύνουσες των μονοθέσιων Νηπιαγωγείων, θα πρέπει να προβούν στις απαραίτητες διευθετήσεις με την περιπατητική νηπιαγωγό έτσι ώστε, όπου είναι δυνατόν, να παρακολουθήσουν το προσφερόμενο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης.
  1. Σημειώνεται, ότι θα πρέπει να γίνουν εκ των προτέρων όλες οι απαραίτητες ενέργειες και να ληφθούν όλα τα αναγκαία μέτρα, για να μην επηρεαστεί η ομαλή λειτουργία των σχολείων και να διασφαλιστεί, πρώτιστα, η ασφάλεια των παιδιών κάθε σχολικής μονάδας.

Εγκύκλιος και παράρτημα