Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, και σε συνέχεια της εγκυκλίου ημερ. 7 Φεβρουαρίου, σας ενημερώνουμε ότι οι Διευθύνσεις Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και η Εστία Ελλάδος Κύπρου του Ελληνικού Ινστιτούτου Πολιτισμού συνδιοργανώνουν, στο πλαίσιο της Εβδομάδας Ελληνικής Γλώσσας από τις 20 – 24 Φεβρουαρίου 2017, τις εξής δράσεις:

Τελετή Βράβευσης των Διαγωνισμών στο Μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών «Τα παιδία παίζει» και στο Μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας «Παιχνιδοπρό(σ)κληση», την 21η Φεβρουαρίου 2017, στο Λύκειο Ακρόπολης, στις 11.00 π.μ.

Τα αποτελέσματα των Διαγωνισμών θα αναρτηθούν την Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2017, και θα ενημερωθούν όλοι οι εμπλεκόμενοι.

Επιμορφωτικές Ημερίδες με το θέμα: «Η διδακτική της Ελληνικής Γλώσσας στη διαχρονία της με βάση τους Δείκτες Επιτυχίας και Επάρκειας», από τις 8.30 μέχρι τις 13.00, ως εξής:

1. Για τις επαρχίες Λευκωσίας – Λάρνακας – Αμμοχώστου
        24 Φεβρουαρίου 2017, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο στη Λευκωσία
  2. Για τις επαρχίες Λεμεσού – Πάφου
        23 Φεβρουαρίου 2017, στην Αίθουσα Τελετών της Ιεράς Μητρόπολης Λεμεσού

Τις Ημερίδες καλούνται να παρακολουθήσουν οι διδάσκοντες/διδάσκουσες τα μαθήματα των Νέων και Αρχαίων Ελληνικών Γ΄ Λυκείου ως εξής:

• Τρεις φιλόλογοι από κάθε σχολείο, οι οποίοι διδάσκουν τη Νέα Ελληνική Γλώσσα της Γ΄ Λυκείου ή προτίθενται να αναλάβουν το μάθημα την επόμενη σχολική χρονιά.
  • Ο/Η φιλόλογος ή οι φιλόλογοι από κάθε σχολείο, ο οποίος/η οποία/οι οποίοι διδάσκει/ουν το Μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών στην Γ΄ Λυκείου ή προτίθεται/ενται να το αναλάβει/ουν την επόμενη σχολική χρονιά.

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος για τους εκπαιδευτικούς θα γίνει μέσω του/της Διευθυντή/τριας της κάθε σχολικής μονάδας και μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από την 8η Φεβρουαρίου 2017 μέχρι και την 20ή Φεβρουαρίου 2017. Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής οι Διευθυντές/ντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους.

Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών φιλολόγων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. την 21η Φεβρουαρίου 2017.

Σημειώνεται ότι όσοι εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν στις Ημερίδες θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλωθεί έγκαιρα το ενδιαφέρον για συμμετοχή στις εν λόγω Ημερίδες.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής