Πληροφορείστε ότι η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο διοργανώνουν ημερίδες για τη διδασκαλία της Λογοτεχνίας στη Γ΄ Λυκείου, ως ακολούθως: α) Θέματα διδακτικής της Λογοτεχνίας στη Γ΄ Λυκείου, Σάββατο 4 Μαρτίου 2017, ώρα 8:50-13:00, Αίθουσα Εκδηλώσεων Ιεράς Μητροπόλεως Λεμεσού και β) Ι. Μ. Παναγιωτόπουλος, Αστροφεγγιά: Προτάσεις για τη διδασκαλία του μυθιστορήματος στη Γ΄ Λυκείου, Σάββατο, 18 Μαρτίου 2017, ώρα 9:00-13:00, Αίθουσα «Σόλων Τριανταφυλλίδης», Τράπεζα Κύπρου, Αγία Παρασκευή, Λευκωσία.

Καθεμιά από τις δύο ημερίδες απευθύνεται στους φιλολόγους όλων των επαρχιών. Ειδικά, η πρώτη ημερίδα (4 Μαρτίου 2017) θα επικεντρωθεί στα νέα λογοτεχνικά κείμενα που εντάσσονται στην ύλη της Γ΄ Λυκείου από τη σχολική χρονιά 2017-2018 και στις καινοτομίες που εισάγονται στη διδασκαλία του μαθήματος (συστηματική συνανάγνωση και αδίδακτο κείμενο στην αξιολόγηση).

Οι φιλόλογοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν τόσο στην Ημερίδα Θέματα διδακτικής της Λογοτεχνίας στη Γ΄ Λυκείου (4 Μαρτίου 2017) όσο και στην Ημερίδα Ι. Μ. Παναγιωτόπουλος, Αστροφεγγιά: Προτάσεις για τη διδασκαλία του μυθιστορήματος στη Γ΄ Λυκείου (18 Μαρτίου 2017), θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από την 6η Φεβρουαρίου 2017 μέχρι και την 20ή Φεβρουαρίου 2017. Συγκεκριμένα, διευκρινίζεται ότι πρέπει να υποβληθούν δύο αιτήσεις: α) Αίτηση συμμετοχής στην Ημερίδα Θέματα διδακτικής της Λογοτεχνίας στη Γ΄ Λυκείου, Σάββατο, 4/03/17 και β) Αίτηση συμμετοχής στην Ημερίδα Ι. Μ. Παναγιωτόπουλος, Αστροφεγγιά, Σάββατο, 18/03/17. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα μπορούν να λάβουν μέρος, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Σημειώνεται ότι όσοι εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν στις ημερίδες θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. στις 23 Φεβρουαρίου, 2017.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στις εν λόγω ημερίδες.

Τα Προγράμματα των ημερίδων Λογοτεχνίας επισυνάπτονται.

Πρόγραμμα 4/3/2017

Πρόγραμμα 18/3/2017