Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, ενημερώνεστε ότι η Διατμηματική Επιτροπή για την Ισότητα των Φύλων στην Εκπαίδευση του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων στην Απασχόληση και στην Επαγγελματική Εκπαίδευση του Υπουργείου Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, προκηρύσσουν διαγωνισμό με τίτλο «Σπάζουμε τα στερεότυπα στην εργασία ανδρών και γυναικών».

Ο εν λόγω διαγωνισμός αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/μαθητριών σε ζητήματα της έμφυλης ισότητας στην απασχόληση. Παρέχει, επίσης, την ευκαιρία στους συμμετέχοντες/συμμετέχουσες να αξιοποιήσουν τις διάφορες μορφές τέχνης στη δημιουργία κοινωνικού μηνύματος σχετικού με την άρση των έμφυλων στερεοτύπων στην επαγγελματική σταδιοδρομία. Τέλος, η συγκεκριμένη δράση συνάδει με τον δεύτερο υπό έμφαση στόχο της σχολικής χρονιάς 2016-2017, ο οποίος αναφέρεται «στην ευαισθητοποίηση κατά του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας και στην προώθηση της ισότητας και του σεβασμού».

Η συμμετοχή στον πιο πάνω διαγωνισμό είναι προαιρετική και τα έργα πρέπει να αποσταλούν/παραδοθούν μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2017. Τα έργα χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες στις οποίες θα απονεμηθούν ισάριθμα βραβεία. Συγκεκριμένα, η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων στην Απασχόληση και στην Επαγγελματική Εκπαίδευση θα προσφέρει σε κάθε κατηγορία ένα βραβείο και αριθμό επαίνων.

Συνοπτικά, ακολουθούν βασικές πληροφορίες σχετικά με τον διαγωνισμό:

Για τη Δημοτική Εκπαίδευση ο διαγωνισμός αφορά παιδιά των τάξεων Δ΄ - Στ΄ (Κατηγορία 1) και η μορφή τέχνης μέσω της οποίας θα διαγωνιστούν είναι η ζωγραφική. Θα γίνονται δεκτά μέχρι και πέντε έργα ζωγραφικής από κάθε δημοτικό σχολείο.

Για τον Γυμνασιακό κύκλο (Κατηγορία 2) και για τα Λύκεια και τις Τεχνικές Σχολές (Κατηγορία 3) ο διαγωνισμός αφορά στη φιλοτέχνηση κόμικ. Δεν υπάρχει περιορισμός για τα έργα που θα αποσταλούν.

Τα κριτήρια αξιολόγησης των έργων σχετίζονται με το περιεχόμενο/μηνύματα του διαγωνισμού, τη δημιουργικότητα, την πρωτοτυπία, την αισθητική και την τεχνική αρτιότητα.

Οι Στόχοι και οι Όροι του διαγωνισμού για κάθε μορφή τέχνης (ζωγραφική και κόμικ), καθώς και το Έντυπο Συμμετοχής επισυνάπτονται στα Παραρτήματα.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς και μαθητές/μαθήτριες του σχολείου σας, ώστε οι μαθητές/μαθήτριες να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στον εν λόγω διαγωνισμό.

Έντυπο συμμετοχής

Παράρτημα 1