Πληροφορείστε ότι η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, η Διεύθυνση Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου, η Εστία Ελλάδος Κύπρου του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού και ο Δήμος Λευκωσίας διοργανώνουν εκδηλώσεις με θέμα «Μέρες Σεφέρη»: Τελετή Έναρξης-Συνέδριο- Εκθέσεις βιβλίου και φωτογραφίας, με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 45 χρόνων από τον θάνατο του ποιητή. Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στην Πύλη Αμμοχώστου, στη Λευκωσία, από τις 18 έως τις 23 Νοεμβρίου 2016 και περιλαμβάνουν: α) Τελετή Έναρξης, β) Συνέδριο με θέμα τη ζωή και το έργο του Γιώργου Σεφέρη και γ) Εκθέσεις βιβλίου και φωτογραφίας.

Η Τελετή Έναρξης των εκδηλώσεων «Μέρες Σεφέρη» θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή, 18 Νοεμβρίου 2016, ώρα 18.00 στην Πύλη Αμμοχώστου και στη διάρκειά της θα παρουσιαστούν οι πρώτες τρεις εισηγήσεις του συνεδρίου, το οποίο θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί το Σάββατο, 19 Νοεμβρίου 2016, ώρα 8:30-13:00. Το συνέδριο θα τιμήσει με την παρουσία του ο διακεκριμένος πεζογράφος και Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών κ. Θανάσης Βαλτινός, που θα είναι ένας από τους ομιλητές. Οι εκθέσεις βιβλίου και φωτογραφίας θα είναι ανοικτές για το κοινό στις 18 και από τις 21 έως τις 23 Νοεμβρίου 2016, ώρες 10:00 - 13:00 και 16:00 - 19:00. Θα πραγματοποιηθούν οργανωμένες επισκέψεις σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης στις εκθέσεις και ξεναγήσεις των μαθητών και μαθητριών.

Οι φιλόλογοι και άλλοι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν τόσο στην Τελετή Έναρξης όσο και στο συνέδριο «Μέρες Σεφέρη», θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από την 27η Οκτωβρίου 2016 μέχρι και τη 12η Νοεμβρίου 2016. Συγκεκριμένα, διευκρινίζεται ότι πρέπει να υποβληθούν δύο αιτήσεις: α) Αίτηση συμμετοχής στην Τελετή Έναρξης των εκδηλώσεων «Μέρες Σεφέρη», Παρασκευή, 18/11/16 και β) Αίτηση συμμετοχής στο συνέδριο, Σάββατο, 19/11/16. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου. Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα μπορούν να λάβουν μέρος τόσο στην Τελετή Έναρξης των εκδηλώσεων όσο και στο Συνέδριο, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής.

Σημειώνεται ότι όσοι εκπαιδευτικοί θα συμμετάσχουν στο Συνέδριο θα λάβουν πιστοποιητικό συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. στις 14 Νοεμβρίου 2016.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στις εν λόγω εκδηλώσεις.

Το πρόγραμμα της Τελετής Έναρξης και του Συνεδρίου «Μέρες Σεφέρη» επισυνάπτεται.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής