Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και στο πλαίσιο της συμμετοχής του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού στα δύο συγχρηματοδοτούμενα ευρωπαϊκά έργα ATS2020 και MENTEP, διοργανώνεται ημερίδα στην οποία ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού θα δώσει κατευθυντήριες γραμμές πολιτικής στα σχολεία που θα συμμετέχουν.

Για τον σκοπό αυτό, καλούνται να παραστούν οι διευθυντές όλων των σχολείων που συμμετέχουν σε αυτά τα έργα. Η ημερίδα θα διεξαχθεί την Παρασκευή, 11/11/2016 στη Δημοσιογραφική Εστία Κύπρου στη Λευκωσία, από τις 8:30 π.μ. μέχρι τις 11:00 π.μ. Επισυνάπτεται προκαταρκτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης. Παρακαλώ όπως δηλώσετε τη συμμετοχή σας με ηλεκτρονικό μήνυμα στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. μέχρι και την Τρίτη 1/11/2016. Την εκδήλωση είναι δυνατόν να παρακολουθήσουν και εκπαιδευτικοί που εμπλέκονται στο πρόγραμμα.

Όσο αφορά στο έργο ATS 2020 υπάρχει περιθώριο υποβολής αίτησης συμμετοχής μέχρι και την Δευτέρα 3/10/2016 στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. . Πληροφορίες για το έργο, την εφαρμογή και τις ανάγκες του, μπορείτε να βρείτε στην αρχική εγκύκλιο προκήρυξης του έργου, η οποία και επισυνάπτεται προς διευκόλυνσή σας (αριθμός εγκυκλίου 3890, ημερομηνία 21/3/2016 και θέμα «Πρόσκληση συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Αξιολόγηση κομβικών Δεξιοτήτων - Assessment of Transversal Skills 2020»).

Για περισσότερες διευκρινίσεις μπορείτε να επικοινωνήσετε με τη Συντονίστρια των έργων κ. Αναστασία Οικονόμου, Προϊσταμένη του Τομέα Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. τηλ.: 22402310), τον κ. Γιώργο Κουτσίδη, Επιθεωρητή Μέσης Εκπαίδευσης ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , τηλ.: 22800868) και τον κ. Χρίστο Παπαδόπουλο, Επιθεωρητή Δημοτικής Εκπαίδευσης ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , τηλ. 25822097/25870280).

Πρόσκληση και πρόγραμμα

Παλαιότερη σχετική εγκύκλιος