Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι οι Διευθύνσεις Μέσης και Δημοτικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και η Εστία Ελλάδος Κύπρου του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού συνδιοργανώνουν Ημερίδα με θέμα: «Η Διαχρονία της Ελληνικής Γλώσσας», η οποία θα διεξαχθεί τη Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2016, στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία» στη Λευκωσία, από τις 8:30 μέχρι τις 13:00.

Στην Ημερίδα θα καταθέσουν εισηγήσεις οι ακαδημαϊκοί Ιωάννης Καζάζης, Καθηγητής Κλασικής Φιλολογίας και Πρόεδρος του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας, Ανδρέας Βοσκός, Καθηγητής Κλασικής Φιλολογίας και Πρόεδρος της Επιτροπής για την Ελληνική Γλώσσα και Χριστόφορος Χαραλαμπάκης, Καθηγητής της Γλωσσολογίας, στο Τμήμα Φιλολογίας του Τομέα Γλωσσολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Μετά από τις εισηγήσεις των ακαδημαϊκών, θα ακολουθήσει συζήτηση στρογγυλής τραπέζης. Οι συμμετέχοντες/χουσες στην Ημερίδα θα έχουν την ευκαιρία να κάνουν τις παρεμβάσεις τους. Το προκαταρκτικό Πρόγραμμα της Ημερίδας επισυνάπτεται.

Η δήλωση ενδιαφέροντος από τους/τις εκπαιδευτικούς, που επιθυμούν να λάβουν μέρος στην Ημερίδα, θα γίνει με ευθύνη του/της Διευθυντή/Διευθύντριας κάθε σχολικής μονάδας, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια. Οι εγγραφές θα γίνονται μέχρι τις 27 Σεπτεμβρίου 2016. Το κάθε σχολείο Μέσης Γενικής Εκπαίδευσης και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης μπορεί να συμμετέχει μέχρι και με δύο εκπαιδευτικούς, ενώ το κάθε σχολείο Δημοτικής Εκπαίδευσης μπορεί να συμμετέχει με μόνο ένα εκπαιδευτικό, ώστε να καταστεί δυνατή η εκπροσώπηση όσο το δυνατόν περισσότερων σχολείων στην Ημερίδα.

Για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής οι Διευθυντές/Διευθύντριες θα χρησιμοποιήσουν τον κωδικό παραγγελίας των βιβλίων του σχολείου τους. Σημειώνεται ότι, για την επιτυχή καταχώριση των ηλεκτρονικών δηλώσεων, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η εγγραφή των εκπαιδευτικών, καθώς και των Διευθυντών/Διευθυντριών, στην Πλατφόρμα Εγγραφών του Π.Ι. ως χρηστών, όπως, επίσης, η επικαιροποίηση των στοιχείων τους. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Καθώς υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα μπορούν να λάβουν μέρος στη Ημερίδα, διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και την ώρα δήλωσης της συμμετοχής. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/συμμετεχουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 28 Σεπτεμβρίου 2016.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να εκδηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στην εν λόγω Ημερίδα.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής