Πλαίσιο: ERASMUS+ KA2

299320.00 ευρώ

Ιστοσελίδα Έργου:
www.bodi-project.eu

BODI – «Cultural diversity, body, gender, health in early childhood education»

Το Πρόγραμμα με τίτλο το «Cultural diversity, body, gender, health in early childhood education» είναι ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα, το οποίο εντάσσεται στο πλαίσιο της Βασικής Δράσης 2 του Προγράμματος Erasmus+ και αφορά στη διαφορετικότητα της κουλτούρας, του σώματος, του φύλου και της υγείας.

Το Πρόγραμμα βασίζεται στην παραδοχή ότι από την πρώιμη παιδική ηλικία η οικογένεια και το εκπαιδευτικό σύστημα κατέχουν τον ειδικό ρόλο να μεταδίδουν τις πολιτισμικές νόρμες, τις αξίες και την κουλτούρα κάθε κοινωνίας. Οι κουλτούρες δημιουργούνται και αναπτύσσονται από ομάδες ανθρώπων. Με αυστηρά κριτήρια δεν υπάρχει «προσωπική» ή «ατομική» κουλτούρα. Τα άτομα μαθαίνουν την κουλτούρα καθώς γεννιούνται και εισέρχονται σε μια διαδικασία αλληλεπίδρασης και επαφής με διάφορες πολιτισμικές πρακτικές με άλλα άτομα όπως είναι οι γονείς, το σχολείο, οι συνομήλικοι. Αυτές οι αξίες που μεταφέρονται αφορούν και στο ανθρώπινο σώμα, το φύλο και την υγεία, αξίες στις οποίες εστιάζει και το Πρόγραμμα.

Η περίοδος υλοποίησης του προγράμματος εκτείνεται σε διάστημα δύο ετών, ξεκινώντας από τον Σεπτέμβριο του 2015 μέχρι τον Αύγουστο του 2017. Στο πλαίσιο αυτού του Προγράμματος, θα πραγματοποιηθούν συνεντεύξεις σε μικρό αριθμό νηπιαγωγών Δημόσιων και Ιδιωτικών Νηπιαγωγείων καθώς και επιμορφώσεις σχετικές με το θέμα του Προγράμματος που θα απευθύνονται σε νηπιαγωγούς, γονείς και παιδιά. Αναμένεται επίσης, με την ολοκλήρωση του Προγράμματος να παραχθεί έντυπο εκπαιδευτικό υλικό (εγχειρίδια) για γονείς και εκπαιδευτικούς.

Στο Πρόγραμμα θα εμπλακούν 250 δάσκαλοι, 50 γονείς και 100 μαθητές. Η διάχυση των αποτελεσμάτων του Προγράμματος αναμένεται να γίνει σε 2500 άτομα/εκπαιδευτικούς σε όλες τις χώρες που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα.