Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, και σε συνέχεια προηγούμενων εγκυκλίων (αρ. φακ. Π.Ι. 7.7.07, 1/9/2015, 15/9/2015, 23/9/2015, 5/10/2015) σημειώνεται ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο υλοποίησε, κατά τη φετινή σχολική χρονιά, την Πιλοτική Εφαρμογή της Ενιαίας Πολιτικής για την Επαγγελματική Μάθηση των Εκπαιδευτικών Λειτουργών, μετά από απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου (ημερ. 19 Αυγούστου 2015). Στο Πρόγραμμα συμμετείχαν 21 σχολεία (δύο (2) Νηπιαγωγεία, δώδεκα (12) σχολεία Δημοτικής Εκπαίδευσης, πέντε (5) σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης και ένα (1) σχολείο Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης). Ως επιστέγασμα της πιλοτικής εφαρμογής, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου ανακοινώνει την πραγματοποίηση Συνεδρίου προκειμένου να αναδειχθεί η εμπειρία των σχολείων που συμμετείχαν.

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα, 13 Ιουνίου 2016, από τις 8.00 μέχρι τις 13.30, στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία» στη Λευκωσία.

Στο πρώτο μέρος, το Συνέδριο θα περιλαμβάνει παρουσίαση των αποτελεσμάτων της εφαρμογής του Προγράμματος και εισηγήσεις από ακαδημαϊκούς με εμπειρία στην εφαρμογή προγραμμάτων που στηρίζονται στη μεθοδολογία της έρευνας - δράσης. Στο δεύτερο μέρος, θα διεξαχθούν παράλληλα εργαστήρια, τα οποία θα περιλαμβάνουν σύντομες παρουσιάσεις των σχολείων που συμμετείχαν στην πιλοτική εφαρμογή και δραστηριότητες για ανταλλαγή απόψεων και κατάθεση εμπειριών. Επισυνάπτεται προκαταρκτικό πρόγραμμα του Συνεδρίου.

Τα σχολεία που συμμετείχαν στην πιλοτική εφαρμογή θα εκπροσωπηθούν από τον/τη Διευθυντή/ντρια του σχολείου, τον/τη Συντονιστή/στρια του Προγράμματος, καθώς και από όσα μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού επιθυμούν να συμμετάσχουν, μετά από έγκριση του/της Διευθυντή/ντριας της σχολικής μονάδας, ώστε να μην επηρεαστεί η ομαλή λειτουργία του σχολείου.   Το ίδιο ισχύει και για εκπαιδευτικούς που το σχολείο τους δεν συμμετέχει στο Πρόγραμμα αλλά επιθυμούν να παρακολουθήσουν τις εργασίες του Συνεδρίου.

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συμμετάσχουν στο Συνέδριο πρέπει να το δηλώσουν μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες – Συνέδρια» από τις 26 Μαΐου μέχρι τις 8 Ιουνίου 2016, επιλέγοντας και το εργαστήριο στο οποίο επιθυμούν να συμμετάσχουν. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στις 9 Ιουνίου 2016. Τέλος, σημειώνεται ότι στους/στις εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν το Συνέδριο θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε άμεσα τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε να δηλώσουν ενδιαφέρον για συμμετοχή στο εν λόγω Συνέδριο.

Πρόγραμμα (τελικό)

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής