Σε συνέχεια σχετικής εγκυκλίου (ypp 3834, ημερομηνίας 11/3/2016), πληροφορείστε ότι τo Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου, σε συνεργασία με το Συμβούλιο της Ευρώπης, διοργανώνει σεμινάριο με θέμα «Knowledge Construction and Epistemology in a diverse changing society: Developing reflective practices across curriculum». Οι εργασίες θα πραγματοποιηθούν στη Λάρνακα, από την 1η μέχρι και την 3η Ιουνίου 2016.

2. Σκοπός του σεμιναρίου είναι, να ενισχύσει τους συμμετέχοντες σε θέματα δόμησης της γνώσης και επιστημολογίας, σε διάφορα μαθήματα του Αναλυτικού Προγράμματος. Επιπρόσθετα, στοχεύει στην ενδυνάμωσή τους, ώστε να είναι σε θέση να εφαρμόσουν τεχνικές που υποστηρίζουν τη δόμηση της γνώσης (π.χ. αυτοαξιολόγηση, αναστοχασμός, ανατροφοδότηση), να ενθαρρύνουν την κριτική σκέψη των μαθητών, την αντιπαράθεση και τη συζήτηση ιδεών, τη δόμηση επιχειρηματολογίας με τη χρήση πολλαπλών και αντικρουόμενων πηγών και να εφαρμόζουν διαφοροποιημένη διδασκαλία σύμφωνα με διαφορετικές ικανότητες και ανάγκες των μαθητών.

3. Το Σεμινάριο απευθύνεται και σε εκπαιδευτικούς από χώρες-μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ως γλώσσα διεξαγωγής του ορίστηκε η αγγλική. Από την Κύπρο, δικαίωμα συμμετοχής έχουν 20 (είκοσι) -συνολικά- εκπαιδευτικοί από τη Δημοτική, τη Μέση και τη Μέση Τεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση, καθώς επίσης και λειτουργοί του Υ.Π.Π.

4. Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στο Σεμινάριο δεσμεύονται να λειτουργήσουν ως πολλαπλασιαστές των γνώσεων και δεξιοτήτων που θα αποκτήσουν στη σχολική τους μονάδα. Θα γίνει προσπάθεια επιλογής εκπαιδευτικών από διαφορετικά σχολεία, για σκοπούς αποτελεσματικότερης διάχυσης των αποτελεσμάτων του σεμιναρίου και θα δοθεί προτεραιότητα σε εκπαιδευτικούς που ΔΕΝ συμμετείχαν σε Προγράμματα Pestalozzi στην Κύπρο ή το εξωτερικό τα τελευταία δύο χρόνια.

5. Όσοι/όσες εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο Σεμινάριο παρακαλούνται να συμπληρώσουν ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής στην ιστοσελίδα του Προγράμματος Pestalozzi του Συμβουλίου της Ευρώπης:

6. Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι στις 18/4/2016.

7. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποτείνεστε στα τηλέφωνα 22402308/ 22402377 ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

8. Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.