Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, υπενθυμίζεται ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο έχει δημιουργήσει ιστοσελίδα με σκοπό την στήριξη των σχολείων από όλες τις βαθμίδες για την εφαρμογή της αντιρατσιστικής πολιτικής. Στην ιστοσελίδα υπάρχουν απαντημένες συχνές ερωτήσεις οι οποίες ανανεώνονται τακτικά ενώ έχει προστεθεί επιπλέον υποστηρικτικό υλικό (π.χ. ηλεκτρονικά έντυπα διαχείρισης και καταγραφής ρατσιστικών περιστατικών, εισηγήσεις για εργαστήρια σε μαθητές κλπ). Η πρόσβαση στην ιστοσελίδα επιτυγχάνεται αφού επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου www.pi.ac.cy και πατήσετε στο εικονίδιο «Αντιρατσιστική Πολιτική», που βρίσκεται στη δεξιά στήλη.

Στοχεύοντας στην περαιτέρω και αποτελεσματικότερη στήριξη των σχολείων κατά τη διευρυμένη εφαρμογή της αντιρατσιστικής πολιτικής του ΥΠΠ, παρακαλούνται όσα σχολεία εφαρμόζουν τον «Κώδικα Συμπεριφοράς κατά του Ρατσισμού & Οδηγό Διαχείρισης και Καταγραφής Ρατσιστικών Περιστατικών» στο πλαίσιο του 2ου υπό έμφαση στόχου για τη φετινή σχολική χρονιά (εγκύκλιος ypp2933a), όπως προχωρήσουν σε σχετική δήλωση.

Οι δηλώσεις γίνονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα https://www.surveymonkey.com/r/RL9CXQ2 από τον/την Διευθυντή/τρια ή Υπεύθυνο/η Εκπαιδευτικό για την αντιρατσιστική πολιτική στο σχολείο. Οι ηλεκτρονικές δηλώσεις θα γίνονται δεκτές μέχρι τις 25 Φεβρουαρίου.

Ερωτηματολόγιο