Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο έχει δημιουργήσει ιστοσελίδα με τίτλο «Αντιρατσιστική Πολιτική».

Η ιστοσελίδα έχει δημιουργηθεί και θα λειτουργεί στο πλαίσιο των δράσεων του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για τους υπό έμφαση στόχους της σχολικής χρονιάς 2015-2016 και συγκεκριμένα για τον 2ο και νέο υπό έμφαση στόχο: «Ευαισθητοποίηση των μαθητών κατά του ρατσισμού και της μισαλλοδοξίας και προώθηση της ισότητας και του σεβασμού, στο πλαίσιο της εκστρατείας κατά της ρητορικής του μίσους του Συμβουλίου της Ευρώπης» (εγκύκλιος ypp2933a).

Σκοπός της ιστοσελίδας είναι η στήριξη σχολείων από όλες τις βαθμίδες στην εφαρμογή της αντιρατσιστικής πολιτικής του Υ.Π.Π. «Κώδικας Συμπεριφοράς κατά του Ρατσισμού & Οδηγός Διαχείρισης και Καταγραφής Ρατσιστικών Περιστατικών», στο πλαίσιο του 2ου υπό έμφαση στόχου για τη φετινή σχολική χρονιά.

Στην ιστοσελίδα οι εκπαιδευτικοί μπορούν να βρουν πληροφορίες για την πιλοτική εφαρμογή της αντιρατσιστικής πολιτικής κατά τη σχολική χρονιά 2014-15 και για την αξιοποίησή της στο πλαίσιο υλοποίησης του 2ου υπό έμφαση στόχου. Υπάρχει, επίσης, αναρτημένο υποστηρικτικό υλικό (ενημερωτικές παρουσιάσεις για γονείς και μαθητές, ενημερωτικό τρίπτυχο για γονείς, σχετικά διδακτικά εγχειρίδια κ.λπ.), οι σχετικές εγκύκλιοι και ανακοινώσεις, καθώς και πληροφορίες και υλικό από προηγούμενα και τρέχοντα σεμινάρια και συνέδρια. Στην ιστοσελίδα βρίσκονται, επίσης, απαντημένες συχνές ερωτήσεις που προέκυψαν κατά την πιλοτική εφαρμογή, οι οποίες θα ανανεώνονται τακτικά. Επομένως, εισηγούμαστε όπως οι εκπαιδευτικοί επισκέπτονται σε τακτά χρονικά διαστήματα την ιστοσελίδα. Τέλος, παρατίθενται τα στοιχεία επικοινωνίας με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για στήριξη και διευκρινίσεις προς τα σχολεία που εφαρμόζουν τον Κώδικα και Οδηγό.

Η πρόσβαση στην ιστοσελίδα επιτυγχάνεται, αφού επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου www.pi.ac.cy και πατήσετε στο εικονίδιο που βρίσκεται στη δεξιά στήλη με τίτλο «Αντιρατσιστική Πολιτική».

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.