Αναφορικά με τα Προγράμματα Προαιρετικών Σεμιναρίων και Σεμιναρίων σε Σχολική Βάση και για Γονείς και σε συνέχεια προηγούμενων εγκυκλίων (ημερ.: 1/9/2015, 17/9/2015, 2/10/2015), σας ενημερώνουμε τα ακόλουθα:

1. Έχει ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος υποβολής αιτήσεων για τα Σεμινάρια σε Σχολική Βάση. Αιτήσεις για τη δεύτερη περίοδο θα γίνονται δεκτές από τα μέσα Ιανουαρίου μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου 2016.
  2. Οι αιτήσεις για τα Σεμινάρια για Γονείς μπορούν να υποβάλλονται μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου 2016.
  3. Έχουν αναρτηθεί στην πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (www.pi-eggrafes.ac.cy) νέα προαιρετικά σεμινάρια, τα οποία αναμένεται να διεξαχθούν σε διάφορες επαρχίες. Επισυνάπτεται αναλυτικός κατάλογος με τα νέα σεμινάρια και τις επαρχίες στις οποίες θα πραγματοποιηθούν. Σημειώνεται επίσης ότι τον Ιανουάριο 2016 αναμένεται να προσφερθεί δεύτερος συμπληρωματικός κύκλος Προαιρετικών σεμιναρίων επιμόρφωσης, τα οποία αναμένεται να πραγματοποιηθούν από τον Ιανουάριο μέχρι και τον Ιούνιο του 2016.

Υπενθυμίζουμε ότι οι εκπαιδευτικοί μπορούν να υποβάλλoυν αιτήσεις για συμμετοχή στα προαιρετικά σεμινάρια, αφού μελετήσουν το έντυπο «Γενικές Οδηγίες» και την περιγραφή σεμιναρίων, που βρίσκονται στην ιστοσελίδα http://www.pi.ac.cy/proairetika_seminaria.

Παρακαλώ όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και ενθαρρύνετε τη συμμετοχή τους στα σεμινάρια, στο πλαίσιο του ευρύτερου σχεδιασμού της επαγγελματικής μάθησής τους.

Εγκύκλιος και κατάλογος νέων σεμιναρίων