Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι η Σχολή Επιστημών της Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης και ο Κυπριακός Σύνδεσμος Παιδικού και Νεανικού Βιβλίου συνδιοργανώνουν επιστημονικό συνέδριο με θέμα: «Διδακτική της Λογοτεχνίας στη Δημοτική Εκπαίδευση», το Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2015 (8:30-13:30), στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Το συνέδριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης καθώς και σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές Παιδαγωγικών Σπουδών. Στόχο έχει να προτείνει καινούριες και άμεσα εφαρμόσιμες διδακτικές προσεγγίσεις λογοτεχνικών κειμένων, να συζητήσει ζητήματα αναγνωστικής διαδικασίας, διάθεσης και «δυσκολίας» της λογοτεχνικής γραφής, να δείξει ειδολογικές και θεματολογικές μεθοδολογίες ανάλυσης και να εξετάσει τρόπους λογοτεχνικού και κριτικού γραμματισμού, έτσι όπως προκύπτουν από το κείμενο καθεαυτό ή από τη σχέση του με την εικόνα. Στο πρώτο μέρος του συνεδρίου θα παρουσιαστούν έξι δεκαπεντάλεπτες εισηγήσεις από πανεπιστημιακούς, προερχόμενους από Παιδαγωγικά Τμήματα στην Ελλάδα και την Κύπρο. Στο δεύτερο μέρος, θα διεξαχθούν βιωματικά εργαστήρια, τα οποία με συγκεκριμένες διδακτικές και μεθοδολογικές προσεγγίσεις θα εμπλέκουν τους συμμετέχοντες/ουσες σε διαδραστικές και δημιουργικές δραστηριότητες σχετικά με τα πιο πάνω θέματα.

Επισυνάπτονται το πρόγραμμα του συνεδρίου, σύντομα βιογραφικά σημειώματα για τους/τις εισηγητές/τριες, καθώς και περιγραφή των έξι εργαστηρίων που θα προσφερθούν. Κάθε εκπαιδευτικός θα παρακολουθήσει ένα εργαστήριο, με δική του/της επιλογή, δηλώνοντας την προτίμησή του/της μέσω της σχετικής πλατφόρμας. Σημειώνεται ότι θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής στο συνέδριο.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε όσοι/ες επιθυμούν να παρακολουθήσουν το συνέδριο να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», από τις 17 μέχρι τις 23 Νοεμβρίου 2015. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για την επιτυχή καταχώρηση των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι απαραίτητη η προηγούμενη εγγραφή των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στα σεμινάρια, ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα φιλοξενούνται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy).

Πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων για φοιτητές/τριες, τηλεφωνικώς στο 22842300 ή με αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. . Λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Ο κατάλογος με τα ονόματα των συμμετεχόντων/ουσών θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στις 25 Νοεμβρίου 2015.

Βιογραφικά

Περιγραφή εργαστηρίων