Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι έχουν αποσταλεί σε όλες τις σχολικές μονάδες τα τρίπτυχα «Σεμινάρια σε Σχολική Βάση» και «Σεμινάρια για Γονείς», στα οποία περιέχονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες για τα πιο πάνω σεμινάρια, που προτίθεται να προσφέρει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (Π.Ι.) κατά το τρέχον σχολικό έτος. Επιπλέον, σας έχει αποσταλεί ο Οδηγός «Επαγγελματική Μάθηση Μέσω της Έρευνας-Δράσης». Το περιεχόμενο των πιο πάνω βρίσκεται αναρτημένο στον ιστοχώρο του Π.Ι. (http://www.pi.ac.cy), και πιο συγκεκριμένα στη σελίδα των Σεμιναρίων σε Σχολική Βάση και των Σεμιναρίων για Γονείς.

Α. Σεμινάρια σε Σχολική Βάση

Σημειώνεται ότι η επιμόρφωση στη σχολική βάση αποτελεί έναν σημαντικό θεσμό, ο οποίος εστιάζεται στις ανάγκες της σχολικής μονάδας και συμβάλλει στην προσωπική και επαγγελματική μάθηση του εκπαιδευτικού, τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο, με απώτερο σκοπό την αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης.

Κατά τη φετινή χρονιά, για τη διεξαγωγή των σεμιναρίων σε σχολική βάση, προσφέρονται ενημερωτικές συναντήσεις, βιωματικά εργαστήρια και το Πρόγραμμα Υποστήριξης Επαγγελματικής Μάθησης (Υ.Ε.Μ.). Ιδιαίτερη έμφαση φέτος θα δοθεί στην Υποστήριξη Επαγγελματικής Μάθησης με στόχο την ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών στα καθημερινά ζητήματα που αφορούν στο σχολείο και την εκπαιδευτική πραγματικότητα. Στον οδηγό, που σας έχει αποσταλεί, περιγράφεται η πορεία της δράσης.

Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά στον ιστοχώρο του Π.Ι. www.pi-eggrafes.ac.cy. Οι σχολικές μονάδες, αφού αρχικά μελετήσουν προσεκτικά όλες τις διαδικασίες που απαιτούνται, θα μπορούν να υποβάλουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά, όπως φαίνεται στο Παράρτημα. Επίσης, προτρέπονται να μελετήσουν το περιεχόμενο των σεμιναρίων που προσφέρονται στην ιστοσελίδα των Σεμιναρίων σε Σχολική Βάση και των Σεμιναρίων για Γονείς.

Η Α΄ περίοδος υποβολής αιτήσεων για τα σεμινάρια σε σχολική βάση θα διαρκέσει από τις αρχές Σεπτεμβρίου 2015 μέχρι τις αρχές Οκτωβρίου 2015. Ακολούθως, οι αιτήσεις για τη Β΄ περίοδο θα γίνονται δεκτές από τις αρχές Ιανουαρίου μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου 2016.

Σε σχέση με την Υποστήριξη Επαγγελματικής Μάθησης και σε συνέχεια εγκυκλίου με αρ. φακέλου Π.Ι. 7.7.07, 5.2.06.5.20 και ημερομηνία 9 Ιουνίου 2015, επισημαίνεται ότι:

1. Όσα σχολεία είχαν δηλώσει πρόθεση συμμετοχής τον Ιούνιο θα πρέπει, από την 1η μέχρι και την 17η Σεπτεμβρίου 2015, να επικυρώσουν τη συμμετοχή τους με την εξής διαδικασία: Το άτομο το οποίο έχει κάνει τη δήλωση, θα λάβει στο ηλεκτρονικό του ταχυδρομείο σχετικό μήνυμα και θα πρέπει να επιλέξει τη συμμετοχή ή την ακύρωση συμμετοχής.
  1. Όσα σχολεία δεν είχαν δηλώσει πρόθεση συμμετοχής τον Ιούνιο και επιθυμούν να συμμετέχουν στην Υ.Ε.Μ., μπορούν να κάνουν δήλωση στην πλατφόρμα εγγραφών www.pi-eggrafes.ac.cy στην κατηγορία Σεμινάρια σε Σχολική Βάση-Πρόθεση συμμετοχής στην ΥΕΜ, από την 1η μέχρι και την 15η Σεπτεμβρίου. Ακολούθως, αφού κάνουν τη δήλωσή τους θα πρέπει να επικυρώσουν τη συμμετοχή τους, μέχρι και την 17η Σεπτεμβρίου, με την εξής διαδικασία: Το άτομο, το οποίο έχει κάνει τη δήλωση, αφού λάβει στο ηλεκτρονικό του ταχυδρομείο το σχετικό μήνυμα, θα πρέπει να επιλέξει τη συμμετοχή ή την ακύρωση συμμετοχής.

Τονίζεται ότι όσα σχολεία δεν επικυρώσουν τη συμμετοχή τους μέσω του ηλεκτρονικού μηνύματος που θα πάρει το άτομο που έχει κάνει τη δήλωση, δεν θα μπορούν να συμμετέχουν στη δράση Υ.Ε.Μ.

Οι Διευθυντές/Διευθύντριες των σχολείων που θα επικυρώσουν τη συμμετοχή τους, θα κληθούν να παρακολουθήσουν βιωματικό εργαστήρι για τις διαδικασίες υποστήριξης της δράσης στις 23 Σεπτεμβρίου 2015, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Σχετική ανακοίνωση θα ακολουθήσει.

Β. Σεμινάρια για γονείς

Έχει διαπιστωθεί ερευνητικά ότι η ενδυνάμωση του ρόλου των γονέων συμβάλλει θετικά στη δημιουργία ενός κατάλληλου περιβάλλοντος για την εξέλιξη των παιδιών. Η πολιτική που έχει αναπτυχθεί σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες για την αναβάθμιση της ποιότητας της ζωής των παιδιών υποστηρίζει την πρωταρχική σημασία που έχει η οικογένεια και προωθεί τον μηχανισμό στήριξης για γονείς, με στόχο την ασφαλή και υγιή ανάπτυξη της σχέσης γονέων και παιδιού. Στηρίζοντας την πολιτική αυτή, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προσφέρει ενημερωτικές διαλέξεις και βιωματικά εργαστήρια για γονείς ή γονείς και παιδιά.

Κατά τη φετινή χρονιά 2015-2016, για τη διεξαγωγή σεμιναρίων για γονείς προσφέρονται ενημερωτικές διαλέξεις και βιωματικά εργαστήρια. Η αίτηση θα μπορεί να υποβληθεί   από εκπρόσωπο του Συνδέσμου Γονέων, ο/η οποίος/α θα πρέπει να βρίσκεται σε συνεννόηση και συνεργασία με τον/τη Διευθυντή/ντρια του σχολείου.

Θερμές ευχές για καλή σχολική χρονιά.