Το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Κοινότητας Ακρωτηρίου (που υπάγεται στο Δίκτυο Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού) σε συνεργασία με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, διοργανώνουν, την Κυριακή, 24 Μαΐου 2015 από τις 09:00 μέχρι τις 13:00, εκδήλωση αφιερωμένη στα φυτά με αφορμή τον εορτασμό για τρίτη συνεχή χρονιά, της διεθνούς ημέρας μαγείας των φυτών που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Επιστημών των Φυτών (European Plant Science Organisation EPSO).

Η εκδήλωση στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών και ευρύτερα της κοινωνίας των πολιτών στα θέματα που αφορούν το ρόλο και τη σημασία των φυτών στη γεωργία, στην αειφόρο παραγωγή τροφίμων, στα οπωροκηπευτικά, στη δασολογία και στα προϊόντα μη διατροφικής χρήσης (χαρτί, ξυλεία, χημικά, ενέργεια και φαρμακευτικά προϊόντα). Κεντρικό θέμα της εκδήλωσης είναι ο ρόλος που διαδραματίζουν τα φυτά στην προστασία του περιβάλλοντος.

Η εκδήλωση θα διεξαχθεί στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Κοινότητας Ακρωτηρίου και περιλαμβάνει σειρά διαλέξεων, προβολών και βιωματικών εργαστηριών για τα παιδιά. Αναλυτικά, επισυνάπτεται το πρόγραμμα, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να ενημερωθούν για τον χρόνο αλλά και το περιεχόμενο της κάθε δράσης που θα πραγματοποιηθεί. Η εκδήλωση απευθύνεται σε γονείς, σε μαθητές των Δημοτικών Σχολείων (Δ΄ - ΣΤ΄ τάξη) καθώς και σε μαθητές του γυμνασιακού κύκλου (Α΄- Γ΄ τάξη Γυμνασίου).

Ειδικότερα, τα παιδιά θα έχουν την δυνατότητα να ξεναγηθούν τις εγκαταστάσεις του Κέντρου και να συμμετέχουν ενεργά σε εργαστήρια με κύριο θέμα τα φυτά.

Η συγκεκριμένη εκδήλωση διοργανώνεται για πρώτη φορά και αποτελεί μια πολύ καλή ευκαιρία για τους γονείς και τα παιδιά τους, όπως επίσης και για το ευρύ κοινό να περάσουν ένα όμορφο κυριακάτικο πρωινό, μαθαίνοντας δημιουργικά και εποικοδομητικά για τον θαυμαστό κόσμο των φυτών.

Δεδομένου ότι τα εργαστήρια θα διεξαχθούν οργανωμένα, σε ομάδες, παρακαλούνται οι διευθύνσεις των σχολείων, να ενημερώσουν τους μαθητές/τριες για τη συγκεκριμένη εκδήλωση, έτσι ώστε όσοι ενδιαφέρονται να παραστούν με τους γονείς τους, να δηλώσουν έγκαιρα συμμετοχή στην εκδήλωση μέχρι και τις 22 Μαΐου 2015, στο τηλέφωνο 25826562.