Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας πληροφορούμε ότι η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και το Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Frederick διοργανώνουν διημερίδα με θέμα: «Δημιουργικές Προσεγγίσεις του Λογοτεχνικού Γραμματισμού στο Δημοτικό Σχολείο», την Παρασκευή, 8 Μαΐου 2015 (16:00-19:30) και το Σάββατο, 9 Μαΐου 2015 (9:00-13:00), στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Λευκωσία.

Η διημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δημοτικής Εκπαίδευσης και θα εμβαθύνει στην έννοια του λογοτεχνικού γραμματισμού και στον ρόλο που δύνανται να επιτελέσουν στο πλαίσιό του η δημιουργική γραφή, οι διακαλλιτεχνικές προσεγγίσεις και η αφηγηματική, ειδολογική και ποιητολογική θεώρηση. Στη διημερίδα θα παρουσιαστούν κύριες εισηγήσεις από προσκεκλημένους/ες ομιλητές/τριες, θα γίνουν παρουσιάσεις καλών πρακτικών από εκπαιδευτικούς και θα διεξαχθούν βιωματικά εργαστήρια. Στα βιωματικά εργαστήρια θα παρουσιαστούν διδακτικές μεθοδολογικές προσεγγίσεις που εμπλέκουν τους/τις συμμετέχοντες/ουσες σε βιωματικές δραστηριότητες σχετικά με τα πιο πάνω θέματα.

Επισυνάπτονται αφίσα, πρόγραμμα της διημερίδας, σύντομο βιογραφικό σημείωμα για τους/τις κύριους/ες ομιλητές/τριες, καθώς και περιγραφή των δέκα εργαστηρίων που θα προσφερθούν. Επισυνάπτεται, επίσης, σχεδιάγραμμα και οδηγίες για την πρόσβαση στο πανεπιστήμιο του Frederick και τους χώρους στάθμευσης που διαθέτει.

Όπως φαίνεται στο πρόγραμμα της διημερίδας, το Σάββατο (9 Μαΐου 2015) θα διεξαχθούν δέκα βιωματικά εργαστήρια. Κάθε εκπαιδευτικός θα παρακολουθήσει ένα εργαστήριο, με δική του/της επιλογή, δηλώνοντας την προτίμησή του/της μέσω της σχετικής πλατφόρμας. Σημειώνεται ότι θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής στη διημερίδα.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας, ώστε όσοι/ες επιθυμούν να παρακολουθήσουν την ημερίδα να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», από τις 24 Απριλίου μέχρι τις 4 Μαΐου 2015. Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για την επιτυχή καταχώρηση των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι απαραίτητη η προηγούμενη εγγραφή των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στα σεμινάρια, ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy). Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα φιλοξενούνται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy).

Κρατήσεις θέσεων για φοιτητές και αποφοίτους του Πανεπιστημίου Frederick, με αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. . Λόγω του περιορισμένου αριθμού θέσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Ο κατάλογος με τα ονόματα των συμμετεχόντων/ουσών θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στις 6 Μαΐου 2015.

Αφίσα

Βιογραφικά σημειώματα