Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε για την εκστρατεία «Ασπίδα κατά της ομοφοβίας στην εκπαίδευση», η οποία τελεί υπό την αιγίδα του της Επιτρόπου Διοικήσεως, της Επιτρόπου Προστασίας των Δικαιωμάτων του Παιδιού και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και χρηματοδοτείται από το European Youth Foundation του Συμβουλίου της Ευρώπης. Στο πλαίσιο της εκστρατείας, ανακοινώνεται η διεξαγωγή εκπαιδευτικών σεμιναρίων επιμόρφωσης για εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων. Στα σεμινάρια μπορούν επίσης να συμμετέχουν ψυχολόγοι, επισκέπτες υγείας και φοιτητές.

Στο εν λόγω εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αποτελείται από σειρά πέντε συναντήσεων, οι συμμετέχοντες θα επιμορφωθούν με μεθόδους βιωματικής μάθησης στις θεματικές του κοινωνικού φύλου, σεξουαλικού προσανατολισμού και ομοφοβίας. Οι έννοιες αυτές θα αναλυθούν στο κοινωνικό συγκείμενο αλλά και σε αυτό της εκπαίδευσης. Έμφαση θα δοθεί στην ενίσχυση των γνώσεων, στάσεων και δεξιοτήτων των συμμετεχόντων για αντιμετώπιση της ομοφοβίας στην εκπαίδευση και διδασκαλία ζητημάτων σχετικών με τις πιο πάνω θεματικές.

Τα επιμορφωτικά σεμινάρια θα έχουν διάρκεια από τις 3.30 μ.μ. μέχρι τις 6.00 μ.μ. και θα διεξαχθούν ως εξής:

Ομάδα

Χώρος Εργαστηρίων

Ημερομηνίες

Εκπαιδευτικοί Μέσης Γενικής & Τεχνικής Εκπαίδευσης, Ψυχολόγοι

Δευτέρα

11, 18, 25 Μαΐου & 8, 15 Ιουνίου

Εκπαιδευτικοί Προδημοτικής, Δημοτικής και Ειδικής Εκπαίδευσης

Τρίτη

12, 19, 26 Μαΐου & 2, 9 Ιουνίου

Φοιτητές Παιδαγωγικών Σχολών ή Ανθρωπιστικών Σπουδών, Λειτουργοί Νεολαίας

Τετάρτη

13, 20, 27 Μαΐου & 3, 10 Ιουνίου

Εκπαιδευτικοί Μέσης Γενικής & Τεχνικής Εκπαίδευσης, Ψυχολόγοι

Παράρτημα Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, Λεμεσός

Πέμπτη

14, 21, 28 Μαΐου & 4, 18 Ιουνίου

Εκπαιδευτικοί Προδημοτικής, Δημοτικής και Ειδικής Εκπαίδευσης

Παράρτημα Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, Λεμεσός

Παρασκευή

15, 22, 29 Μαΐου & 5, 12 Ιουνίου

Η υποβολή αίτησης για συμμετοχή στα σεμινάρια μπορεί να γίνει μέσω της ιστοσελίδας της εκστρατείας www.shield-edu.org. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.   ή στο τηλέφωνο 95614794. Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα επιλεγούν για συμμετοχή θα κοινοποιηθούν μέσω email.

Στο τέλος του σεμιναρίου θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Επισυνάπτεται η αφίσα των σεμιναρίων.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Αφίσα