Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου και η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης διοργανώνουν Συνέδριο για την εφαρμογή της προσέγγισης CLIL (Content and Language Integrated Learning) στη Δημοτική και Προδημοτική Εκπαίδευση, το Σάββατο 16 Μαΐου 2015, από τις 8:30 π.μ. μέχρι τις 1:30 μ.μ., στην Αίθουσα Εκδηλώσεων «Σόλων Τριανταφυλλίδης» της Τράπεζας Κύπρου (Αγία Παρασκευή), στη Λευκωσία.

Βασικός σκοπός του Συνεδρίου είναι η παρουσίαση της εφαρμογής της προσέγγισης CLIL στη Δημοτική και Προδημοτική Εκπαίδευση, μέσα από τις εμπειρίες εκπαιδευτικών που την εφαρμόζουν σε διάφορα μαθήματα. Η προσέγγιση CLIL αναφέρεται στη συνδυασμένη διδασκαλία ενός σχολικού μαθήματος και μιας ξένης γλώσσας και εφαρμόζεται στην Κύπρο σε σχολεία της Προδημοτικής και Δημοτικής Εκπαίδευσης από το 2006.

Κύριος ομιλητής του Συνεδρίου θα είναι ο διακεκριμένος καθηγητής Dr Peeter Mehisto (Institute of Education, University of London), ο οποίος είναι ένας από τους πιο σημαντικούς ερευνητές στον τομέα της προσέγγισης CLIL και πρωτεργάτης του εξαιρετικά επιτυχημένου προγράμματος CLIL της Εσθονίας. Έχει εργαστεί ως Σύμβουλος για προγράμματα CLIL σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες και στην Κεντρική και Νοτιοανατολική Ασία. O Dr Mehisto έχει πλούσιο συγγραφικό έργο και έχει βραβευθεί για την προσφορά του στην Εκπαίδευση. Επισημαίνεται ότι η παρουσίαση του κύριου ομιλητή θα πραγματοποιηθεί στα αγγλικά και δεν θα υπάρχει μετάφραση.

Το Συνέδριο θα περιλαμβάνει, επίσης, παρουσιάσεις πρακτικών εφαρμογών από εκπαιδευτικούς και συζήτηση στην ολομέλεια.

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να παρακολουθήσουν το Συνέδριο, μπορούν να υποβάλουν αίτηση ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες-Συνέδρια, από την Τετάρτη 22 Απριλίου 2015 μέχρι και την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015. Σημειώνεται ότι τα ονόματα των εκπαιδευτικών που θα λάβουν μέρος στο Συνέδριο θα ανακοινωθούν την Τρίτη 12 Μαΐου 2015 στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy). Στους συμμετέχοντες θα δοθεί πιστοποιητικό παρακολούθησης.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα του Συνεδρίου.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σας.

Αφίσα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής