Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο διοργανώνει για δέκατη συνεχή χρονιά την ετήσια Ημερίδα με θέμα την ενσωμάτωση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στη μαθησιακή διαδικασία. Η Ημερίδα απευθύνεται τόσο στους εκπαιδευτικούς όσο και στα στελέχη της εκπαίδευσης (επιθεωρητές και διευθυντικά στελέχη σχολείων). Στην Ημερίδα αυτή θα παρουσιαστούν θέματα που αφορούν στην αποτελεσματική αξιοποίηση των ΤΠΕ για την επίτευξη των μαθησιακών στόχων, καθώς επίσης και εφαρμογές ή καλές πρακτικές που υλοποίησαν εκπαιδευτικοί στις τάξεις τους.

Η Ημερίδα θα διεξαχθεί το Σάββατο, 16 Μαΐου 2015, από τις 9:00 μέχρι τις 16:00, στο Συνεδριακό Κέντρο «Φιλοξενία», στη Λευκωσία.

Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας θα παρουσιαστούν οι υποβληθείσες προτάσεις του Διαγωνισμού «Εφαρμοσμένης μαθησιακής δραστηριότητας με την ενσωμάτωση των ΤΠΕ», ο οποίος απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων. Όλες οι προτάσεις θα παρουσιαστούν σε έκθεση αφίσας. Στο τέλος της Ημερίδας θα βραβευθούν οι έξι καλύτερες προτάσεις και οι εκπαιδευτικοί που τις υλοποίησαν. Θα δοθεί επίσης το βραβείο κοινού στη μαθησιακή πρόταση που θα συγκεντρώσει τις περισσότερες ψήφους από τους συμμετέχοντες.

Επιπρόσθετα, στην Ημερίδα θα δοθούν στα σχολεία και στους εκπαιδευτικούς οι πιστοποιήσεις επιτυχούς συμμετοχής και ολοκλήρωσης του Προγράμματος «Καινοτόμων Σχολείων και Εκπαιδευτικών Πυρήνων για την Ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη Μαθησιακή Διαδικασία εντός της Σχολικής Μονάδας» κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά. Τα σχολεία θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τις δράσεις τους στην έκθεση αφίσας και να ανταλλάξουν εμπειρίες με άλλους εκπαιδευτικούς.

Τέλος, οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία ενημερωθούν για νέα τεχνολογικά προϊόντα και να συμμετάσχουν σε εργαστήρια με θέματα σχετικά με τη χρήση και ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη διδασκαλία – μάθηση.

Το πρόγραμμα και πληροφορίες για την Ημερίδα θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi.ac.cy/imeridaTPE2015. Η υποβολή δηλώσεων συμμετοχής στην Ημερίδα μπορεί να γίνει μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες μέχρι και την Παρασκευή, 8 Μαΐου 2015. Σε κάθε εργαστήριο της Ημερίδας θα μπορούν να συμμετάσχουν μέχρι 40 εκπαιδευτικοί.

Η συμμετοχή στην ημερίδα είναι δωρεάν. Κατά τη διάρκεια της Ημερίδας θα προσφερθεί στους συμμετέχοντες καφές και γεύμα. Με την ολοκλήρωση της Ημερίδας θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε σχετικά το προσωπικό του σχολείου σας.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής