Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης, διοργανώνει Hμερίδα Χορωδιών με τίτλο «Μαθητών Ήχοι - Ανθρώπων Τύχη», τη Δευτέρα 4 Μαΐου 2015, στο Δημοτικό Θέατρο Στροβόλου, στη Λευκωσία.

Πρόκειται για μια επιμορφωτική δράση που αποτελεί συνέχεια των αντίστοιχων δράσεων των δύο προηγούμενων χρόνων, οι οποίες -κατά γενική ομολογία- σημείωσαν ιδιαίτερη επιτυχία.

Η Ημερίδα θα αναπτυχθεί με τρόπο που να εξυπηρετεί τους ακόλουθους στόχους που έχουν τεθεί από το Υ.Π.Π. και το Π.Ι.:

• την επιμόρφωση τόσο των Καθηγητών/τριών Μουσικής όσο και των Μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν το χορωδιακό τραγούδι, ως μέρος του διδακτικού και εξωδιδακτικού τους έργου.
  • το άνοιγμα της επίσημης εκπαίδευσης προς την κοινότητα, ως έμφαση του Α.Π. Μουσικής.

Στο πιο πάνω πλαίσιο, η Hμερίδα απευθύνεται:

• σε όσους και όσες Καθηγητές/τριες Μουσικής το επιθυμούν,
  • στις Χορωδίες των Σχολείων της Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής Εκπαίδευσης, και
  • στις Χορωδίες των Μουσικών Λυκείων Αμμοχώστου, Λάρνακας, Λεμεσού, Λευκωσίας και Πάφου.

Για την επίτευξη των πιο πάνω, η Hμερίδα θα αναπτυχθεί σύμφωνα με τα ακόλουθα:

1. Θα αποτελείται από απογευματινά εργαστήρια και βραδινή συναυλία.
  2. Στη συναυλία θα περιλαμβάνονται:
    1. κοινή παρουσίαση των εργασιών της Ημερίδας από όλους τους συμμετέχοντες, και
    2. ξεχωριστή παρουσίαση της χορωδίας του κάθε Σχολείου με δύο τραγούδια που θα έχουν ήδη προετοιμάσει. Μοναδική προϋπόθεση για συμμετοχή των Χορωδιών Σχολείων αποτελεί η σύστασή τους, η οποία θα πρέπει να είναι τουλάχιστον τρίφωνη, μεικτών ή όμοιων φωνών.
  3. Θα διεξαχθεί σε μη εργάσιμο χρόνο, έτσι ώστε η συναυλία να πραγματοποιηθεί σε κατάλληλο χρόνο, αφού θα είναι ανοιχτή προς το ευρύ κοινό και θα έχει ελεύθερη είσοδο.
  4. Το Πρόγραμμα της Ημερίδας που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 4 Μαΐου 2015, έχει ως ακολούθως:

Προσέλευση

13:10 – 13:25

13:30 – 13:40

Τακτοποίηση στα καμαρίνια

Καλωσόρισμα - Οδηγίες

Μέρος Α΄: Εργαστήρια

13:45 – 15:00

Τέσσερα παράλληλα Εργαστήρια: Ζέσταμα και Διδασκαλία Soprani, Alti, Tenori, Bassi

15:05 – 15:50

Δύο παράλληλα Εργαστήρια: Διδασκαλία Soprani-Alti, Tenori-Bassi

15:55 – 16:25

Διάλειμμα: Σνακ

16:30 – 18:00

Εργαστήρι - Ολομέλεια: Δοκιμή S-A-T-B

18:05 – 20:00

Πρόβα Σκηνής για το κάθε Σχολείο ξεχωριστά

Μέρος Β΄: Συναυλία

20:30 – 22:00

Χαιρετισμοί

Συναυλία:

-       - Παρουσίαση της Χορωδίας του κάθε Σχολείου ξεχωριστά

-       - Παρουσίαση των εργασιών της Ημερίδας από όλες τις Χορωδίες μαζί

1. Την επιμόρφωση των συμμετεχόντων θα αναλάβουν οι μαέστροι χορωδιών: Λοΐζος Σ. Λοΐζου (Μουσικό Λύκειο Λευκωσίας), Σόλων Κλαδάς (Μουσικό Λύκειο Λεμεσού), Ιάκος Δημητρίου (Μουσικό Λύκειο Λάρνακας), Μαρία Στυλιανού-Ρούσσου (Μουσικό Λύκειο Αμμοχώστου), Ισαβέλλα Χριστοφίδου-Γεωργίου (Μουσικό Λύκειο Πάφου), καθώς και οι Καθηγήτριες Μουσικής Ελένη Κυπριανού (Λανίτειο Λύκειο) και Αγγελίνα Νικολαΐδου (Λύκειο Α΄ Εθνάρχη Μακαρίου Γ΄, Πάφου).
  2. Στους/τις συμμετέχοντες και συμμετέχουσες Καθηγητές/τριες Μουσικής και Μαθητές/τριες θα δοθεί Πιστοποιητικό Παρακολούθησης από το Π.Ι.
  3. Οι συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί και Μαθητές θα απαλλαγούν από τα πρωινά τους καθήκοντά την ημέρα διεξαγωγής της Ημερίδας, καθώς η διάρκειά της είναι μεγάλη και οι εργασίες της τελειώνουν πολύ αργά το βράδυ.

Οι Δηλώσεις Συμμετοχής θα πρέπει να γίνουν σύμφωνα με τα ακόλουθα:

1. Οι Καθηγητές/τριες Μουσικής που επιθυμούν να παρακολουθήσουν την Ημερίδα για σκοπούς επιμόρφωσης να αποστείλουν συμπληρωμένη τη Δήλωση Συμμετοχής Καθηγητή/τριας Μουσικής (βλ. Παράρτημα Α΄) στο τηλεομοιότυπο (φαξ) 22402398, μέσω της Γραμματείας του Σχολείου τους, μέχρι τις μέχρι τις 23 Απριλίου 2015.
  2. Οι Καθηγητές/τριες Μουσικής που επιθυμούν να συμμετέχουν με τη Χορωδία του Σχολείου τους στα εργαστήρια και τη συναυλία να αποστείλουν τη Δήλωση Συμμετοχής Χορωδίας Σχολείου (βλ. Παράρτημα Β΄) στο τηλεομοιότυπο (φαξ) 22402398, μέσω του Διευθυντή/τριας και της Γραμματείας του Σχολείου τους, μέχρι τις μέχρι τις 23 Απριλίου 2015.

Επιπρόσθετα, οι Καθηγητές/τριες Μουσικής χρειάζεται να βεβαιώσουν ότι για τον/την κάθε μαθητή/τρια υπάρχει συμπληρωμένη η Συγκατάθεση Γονέα/Κηδεμόνα (βλ. Παράρτημα Γ΄), καθώς η Ημερίδα θα διεξαχθεί και σε μη-σχολικό χρόνο. Οι δηλώσεις για τη Συγκατάθεση Γονέα/Κηδεμόνα δεν χρειάζεται να αποσταλούν στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, αλλά να φυλαχτούν στο Σχολείο.

Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ αποτείνεστε στο τηλέφωνο 22402342 ή αποστείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε για τα πιο πάνω τους/τις Καθηγητές/τριες Μουσικής του Σχολείου σας.

Παράρτημα Α: Δήλωση Συμμετοχής Καθηγητή/τριας Μουσικής

Παράρτημα Β: Δήλωση Συμμετοχής Χορωδίας Σχολείου