Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Μέσης Εκπαίδευσης, προγραμματίζει Ημερίδα με τίτλο «Όταν η μορφή συναντά το περιεχόμενο: Ο λογοτεχνικός γραμματισμός στη διδακτική πράξη». Η Ημερίδα, η οποία απευθύνεται σε Φιλολόγους Γυμνασίων και Λυκείων /Τεχνικών Σχολών, θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 14 Μαρτίου 2015 (8:15-13:30), στη Λευκωσία, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Βασικός στόχος της Ημερίδας είναι η ενημέρωση και η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σε θέματα λογοτεχνικού γραμματισμού τόσο στον ποιητικό όσο και στον πεζό λόγο. Πέρα από τις εισηγήσεις στην ολομέλεια, θα προσφερθούν τέσσερα παράλληλα εργαστήρια, στα οποία οι εκπαιδευτικοί θα έχουν την ευκαιρία να εμβαθύνουν στη μέθοδο της συνεξέτασης μορφής και περιεχομένου και τη θεώρηση του λογοτεχνικού κειμένου ως αδιαχώριστης ολότητας κατά τη διδακτική πράξη. Την επιμόρφωση θα αναλάβουν οι ακαδημαϊκοί από το Τμήμα Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κύπρου Μιχάλης Πιερής, Παντελής Βουτουρής, Αφροδίτη Αθανασοπούλου και Μαρίνος Πουργούρης. Το αναλυτικό πρόγραμμα της Ημερίδας, στο οποίο συμπεριλαμβάνεται και σύντομη περιγραφή του περιεχομένου του κάθε εργαστηρίου, επισυνάπτεται.

Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να συμμετάσχουν στην Ημερίδα θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy), στην κατηγορία Ημερίδες, από τις 18 Φεβρουαρίου μέχρι και τις 9 Μαρτίου 2015. Ταυτόχρονα με τη συμπλήρωση της αίτησης, οι εκπαιδευτικοί θα κληθούν να επιλέξουν ένα από τα τέσσερα παράλληλα εργαστήρια που θα προσφερθούν. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα, για όσους δεν είναι ήδη εγγεγραμμένοι, παρέχονται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου.

Διευκρινίζεται ότι θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας, με βάση την ημερομηνία και ώρα δήλωσης της συμμετοχής. Όταν συμπληρωθεί ο διαθέσιμος αριθμός θέσεων, τότε αυτόματα δεν θα επιτρέπονται άλλες εγγραφές. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων θα αναρτηθεί στις 11 Μαρτίου 2015. Τέλος, σημειώνεται ότι στους εκπαιδευτικούς που θα παρακολουθήσουν την Ημερίδα θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως ενημερωθούν άμεσα οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σας, ώστε οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή στην εν λόγω Ημερίδα.

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής