Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, και σε συνέχεια εγκυκλίου (Αρ. φακ. 7.7.09.16, ημερ. 30 Σεπτεμβρίου 2014), σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, διοργανώνει τη Φάση Β του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας (Φεβρουάριος-Απρίλιος 2015).

Η συγκεκριμένη φάση περιλαμβάνει την πραγματοποίηση διδασκαλιών σε τάξεις, για σκοπούς παρατήρησης, αναστοχασμού και συζήτησης. Οι διδασκαλίες αυτές θα πραγματοποιηθούν σε 22 Δίκτυα Σχολείων, παγκύπρια, αριθμός ο οποίος αντιστοιχεί στα «Δίκτυα Σχολείων ΕΔΕ (Επιθεωρητών Γενικών Μαθημάτων Δημοτικής Εκπαίδευσης)» (10 Δίκτυα στην Επαρχία Λευκωσίας, 5 Δίκτυα στην Επαρχία Λεμεσού, 5 Δίκτυα στην Επαρχία Λάρνακας-Αμμοχώστου και 2 Δίκτυα στην Επαρχία Πάφου), τηρουμένου του παρακάτω χρονοδιαγράμματος:

07:30-07:45 Προσέλευση εκπαιδευτικών (15΄)
07:45-09:05 Παρατήρηση διδασκαλίας (80΄)
09:05-09:25 Διάλειμμα (20΄)
09:25-10:05 Αναστοχασμός - Συζήτηση γύρω από τη διδασκαλία (40΄)
10:05-10:45 Ενημέρωση - Συζήτηση γύρω από θέματα που αφορούν στη διδασκαλία της γλώσσας (40΄)

Τον συντονισμό της συγκεκριμένης επιμορφωτικής δράσης θα έχει ο/η οικείος/α ΕΔΕ κάθε «Δικτύου Σχολείων», ο/η οποίος/α, σε συνεργασία με τους/τις Διευθυντές/ντριες των σχολείων, θα διευθετήσει όπως κάθε σχολική μονάδα εκπροσωπηθεί από έναν/μια εκπαιδευτικό, o/η οποίος/α κατά τις δύο τελευταίες σχολικές χρονιές δεν έχει παρακολουθήσει οποιαδήποτε επιμόρφωση που αφορούσε στη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας. Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στη συγκεκριμένη επιμορφωτική δράση θα λειτουργήσουν ως πυρήνες διάχυσης ιδεών στη σχολική τους μονάδα.

Οργανωτικές λεπτομέρειες, αναφορικά με τη Φάση Β του Προγράμματος Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, περιλαμβάνονται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ, το οποίο επισυνάπτεται. Συγκεκριμένα, στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ παρουσιάζονται: α) η Συνοπτική Κατάσταση για το εν λόγω Πρόγραμμα και β) η αντίστοιχη Αναλυτική Κατάσταση.

Παρακαλείστε όπως ενημερώσετε σχετικά τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας και, σε συνεννόηση με τον/την οικείο/α ΕΔΕ του Σχολείου σας, προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες, ώστε να συμμετάσχει στο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Β εκπρόσωπος του σχολείου σας, σύμφωνα με τις πληροφορίες που δίνονται τόσο στην παρούσα εγκύκλιο όσο και στο επισυναπτόμενο Παράρτημα.

Ανακοινώσεις για τυχόν αλλαγές, όσον αφορά στο Πρόγραμμα Επιμόρφωσης για τη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας - Φάση Β, θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi.ac.cy).

Παράρτημα