Μέσα στα πλαίσια των αποκεντρωμένων επιμορφωτικών δράσεων για το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών των Φυσικών Επιστημών, το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης, θα διοργανώσει εκπαιδευτικά συνέδρια για τα δίκτυα της πόλης και επαρχίας Λεμεσού, σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα που παρατίθεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ.

Τα συνέδρια θα περιλαμβάνουν τις πιο κάτω δραστηριότητες:
(α) Δειγματικό μάθημα
(β) Εργαστήρι με συζήτηση πάνω στην οργάνωση του μαθήματος με αναφορά στις αρχές του Νέου Προγράμματος Σπουδών των Φυσικών Επιστημών

(γ) Ενημέρωση σχετικά με την Έρευνα ΤΙMSS

Τα συνέδρια θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί που διδάσκουν το μάθημα στην Δ΄ τάξη σε ενιαία σχολεία και σε Κύκλους Β΄ σχολείων, καθώς και εκπαιδευτικοί που διδάσκουν το μάθημα σε οποιαδήποτε τάξη του Κύκλου Α΄. Το κάθε σχολείο θα εκπροσωπηθεί από έναν/μία τουλάχιστον εκπαιδευτικό.

Ώρα διεξαγωγής: 11:45- 14:00.

Παράρτημα