Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Δημοτικής Εκπαίδευσης και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο συνδιοργανώνουν Συνέδριο με θέμα «Μουσειακή Αγωγή - Δημιουργικές Δράσεις σε Μουσεία και Σχολεία», το οποίο θα διεξαχθεί το Σάββατο, στις 14 Φεβρουαρίου 2015, από τις 8:30 μέχρι τις 14:00, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Κέντρου του Ιδρύματος Αρχιεπισκόπου Μακαρίου Γ΄ στη Λευκωσία και σε μουσεία - μνημεία της περιοχής.

Σκοπός του Συνεδρίου είναι η προώθηση της Μουσειακής Αγωγής (Μ.Α.) στο σχολείο του σήμερα, έτσι ώστε οι εκπαιδευτικοί να επιδιώκουν μία διαρκή και δημιουργική σχέση ανάμεσα στο σχολείο και στο μουσείο. Στο Συνέδριο θα παρουσιαστούν σύγχρονες τάσεις αναφορικά με τον σχεδιασμό και την εφαρμογή Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων Μουσειακής Αγωγής (Ε.Π.Μ.Α.) που στοχεύουν στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης, φαντασίας, δημιουργικότητας και θετικών στάσεων των παιδιών απέναντι στα μουσεία, μέσα από τη βιωματική μάθηση, την εξερεύνηση και το παιχνίδι. Επίσης, θα παρουσιαστεί η δημιουργική συνέχιση των (Ε.Π.Μ.Α.) στη σχολική πράξη, καθώς και επέκταση της Μ.Α., σε ό,τι αφορά στη δημιουργική αξιοποίηση άλλων μουσειακών, μνημειακών, αρχαιολογικών και πολιτισμικών χώρων στο περιβάλλον του σχολείου και της κοινότητας.

Στο πρώτο μέρος του συνεδρίου θα γίνουν εισηγήσεις για τον σχεδιασμό και εφαρμογή των Ε.Π.Μ.Α., με παραδείγματα από το διεθνές πεδίο και τις σύγχρονες τάσεις αναφορικά με τη Μουσειακή Αγωγή. Επίσης, οι εισηγήσεις θα αναφέρονται στην αξιοποίηση των Ε.Π.Μ.Α. στο περιβάλλον του σχολείου και της κοινότητας.

Στο δεύτερο μέρος του Συνεδρίου θα πραγματοποιηθούν έξι παράλληλα βιωματικά εργαστήρια από αποσπασμένους Συμβούλους Μ.Α., που στοχεύουν στην:

• αξιοποίηση των επισκέψεων των παιδιών τόσο σε μουσεία όσο και σε μνημειακούς, ιστορικούς, πολιτιστικούς χώρους κατά τρόπο δημιουργικό κι ευχάριστο.
  • αξιοποίηση των Ε.Π.Μ.Α. για μετέπειτα εμπλοκή των παιδιών σε δραστηριότητες στο περιβάλλον του σχολείου και οργάνωση συγκεκριμένων δράσεων που θα παρουσιάσουν/εκθέσουν κατά την εβδομάδα Μ.Α.
  • επέκταση της εμπειρίας της Μ.Α. για αξιοποίηση άλλων μουσειακών, μνημειακών, ιστορικών χώρων (π.χ. δράσεις για υιοθέτηση ενός μνημείου).
  • αξιοποίηση των μουσείων/μνημείων και των συλλογών τους, έτσι ώστε να δομηθούν νέα εκπαιδευτικά προγράμματα.

Τα βιωματικά εργαστήρια με τις ακόλουθες θεματικές ενότητες θα λειτουργήσουν στα πιο κάτω μουσεία-μνημεία που βρίσκονται στη γύρω περιοχή:

1. Βυζαντινό Μουσείο Ιδρύματος Αρχ. Μακαρίου Γ΄:
    Οι τοιχογραφίες του Αγίου Ευφημιανού στο χωριό Λύση: Δέηση προς τον ουρανό
  1. Πινακοθήκη Ιδρύματος Αρχ. Μακαρίου Γ΄:
    Από τη ρεαλιστική στην αφαιρετική τέχνη μέσα από τα έργα τριών Κύπριων καλλιτεχνών
  1. Ιερός Nαός Αγίου Αντωνίου (εντός των τειχών) στη Λευκωσία:
    Το ξυλόγλυπτο εικονοστάσι στον Ναό του Αγίου Αντωνίου
  1. Μουσείο Λαϊκής Τέχνης Κύπρου:
    «Σκηνοθετώντας» ένα Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στο Μουσείο Λαϊκής Τέχνης
  1. Μουσεία Παγκυπρίου Γυμνασίου:
    «Μια σάκα γεμάτη ιστορίες». Η τεχνική του storytelling στα μουσεία
  1. Εθνολογικό Μουσείο - Οικία Χατζηγεωργάκη Κορνέσιου:
    Στου Χατζηγεωργάκη ή στης Μαρουθκιάς; Ερευνώντας το φύλο σε ένα σπίτι-μουσείο

Θα προσφερθούν συνολικά 120 θέσεις για παρακολούθηση του Συνεδρίου και των εργαστηρίων, σε εκπαιδευτικούς της Προδημοτικής και Δημοτικής εκπαίδευσης οι οποίοι/ες συστήνεται να προσέλθουν με άνετη ενδυμασία. Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν τη συμμετοχή τους στο Συνέδριο και την προτίμησή τους σε εργαστήριο, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στη διεύθυνση http://www.pi-eggrafes.ac.cy/, στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια», από τις 26 Ιανουαρίου μέχρι τις 10 Φεβρουαρίου 2015. Σε περίπτωση που δεν θα υπάρξει επαρκής συμμετοχή σε κάποια από τα εργαστήρια, οι συμμετέχοντες/ουσες που έχουν δηλώσει σε αυτά θα κατανεμηθούν στα υπόλοιπα εργαστήρια. Ο ονομαστικός κατάλογος των συμμετεχόντων/ουσών θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Π.Ι. στις 12 Φεβρουαρίου 2015. Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί πιστοποιητικό συμμετοχής.

Για περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλ. 22402370 και 22402366.

Επισυνάπτεται το προκαταρκτικό Πρόγραμμα του Συνεδρίου, που περιλαμβάνει περαιτέρω πληροφορίες για το Συνέδριο.

Παρακαλούμε όπως ενημερώσετε τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου σας για τα πιο πάνω.

Αφίσα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής