Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, παρακαλείστε να ενημερώσετε τους/τις εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου σας σχετικά με το διαγωνισμό ζωγραφικής που προκηρύσσει η Διατμηματική Επιτροπή για την Ισότητα των Φύλων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, σε συνεργασία με την Επιτροπή Ισότητας των Φύλων στην Απασχόληση και στην Επαγγελματική Εκπαίδευση.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να εμπλακούν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες στη μελέτη του θέματος της έμφυλης ισότητας, να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν για το θέμα, καθώς και να εκφραστούν μέσα από τη ζωγραφική για το ζήτημα των ίσων ευκαιριών και επιλογών στην επαγγελματική σταδιοδρομία, ανεξαρτήτως φύλου. Η συγκεκριμένη δράση συνάδει με το έργο της Διατμηματικής Επιτροπής του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού για την Ισότητα των Φύλων και την εφαρμογή του σχεδίου δράσης του Υ.Π.Π. Τα έργα θα χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες: Α΄ - Β΄ τάξη, Γ΄ - Δ΄ τάξη και Ε΄ - Στ΄ τάξη. Η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων στην Απασχόληση και στην Επαγγελματική Εκπαίδευση θα προσφέρει τρία βραβεία, ένα για κάθε κατηγορία.

Η συμμετοχή στον πιο πάνω διαγωνισμό είναι προαιρετική. Οι μαθητές/τριες μπορούν να εργαστούν για τον διαγωνισμό στον ελεύθερό τους χρόνο ή κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων του μαθήματος των Εικαστικών Τεχνών, όπως επίσης και διαθεματικά, όπου το θέμα προσφέρεται. Τα έργα πρέπει να αποσταλούν μέχρι τη Δευτέρα, 16 Φεβρουαρίου 2015, στα κατά τόπους Επαρχιακά Γραφεία Παιδείας. Όσον αφορά στην επαρχία Λευκωσίας να παραδοθούν στο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Αντωνίου και στην επαρχία Πάφου στο ΙΒ΄ Δημοτικό Σχολείο - Πεύκιος Γεωργιάδης.

Στο Παράρτημα ακολουθούν περισσότερες πληροφορίες καθώς και οι όροι συμμετοχής.

Εγκύκλιος και παράρτημα