Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνω πως στο πλαίσιο της συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας με την Αρχή Ραδιοτηλεόρασης σε θέματα Παιδείας για τα μέσα, θα προσφερθούν βιωματικά εργαστήρια για μαθητές Δημοτικού (Α’- Στ’ τάξης) και Γυμνασίου.

Τα βιωματικά εργαστήρια θα προσφέρονται από λειτουργούς του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης σε παγκύπρια κλίμακα. Τα εργαστήρια μπορούν να πραγματοποιούνται σε μαθητές ενός τμήματος σε 2 συνεχόμενες διδακτικές περιόδους, σε αίθουσα του σχολείου όπου υπάρχει ηλεκτρονικός υπολογιστής με πρόσβαση στο διαδίκτυο, ηχεία και βιντεοπροβολέας. Οι μαθητές θα εργάζονται σε ομάδες.

Τα θέματα των βιωματικών εργαστηρίων στοχεύουν στην ευαισθητοποίηση των παιδιών απέναντι στα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας και στην κριτική αντιμετώπιση των πληροφοριών και των μηνυμάτων που μεταδίδουν. Στο Συνημμένο 1 μπορείτε να δείτε σύντομη περιγραφή των βιωματικών εργαστηρίων για κάθε τάξη.

Η προσφορά των βιωματικών εργαστηρίων θα ξεκινήσει από τον Ιανουάριο του 2015 και θα διαρκέσει μέχρι και τον Ιούνιο του 2015. Θα προσφερθεί επιμόρφωση για 30 σχολεία. Με την υποβολή της αίτησής σας, θα επικοινωνήσει μαζί σας λειτουργός του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου ή της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης για διευθέτηση της ημέρας και ώρας διεξαγωγής του εργαστηρίου.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά από τον/τη Διευθυντή/τρια του σχολείου, μέσω της ιστοσελίδας www.pi-eggrafes.ac.cy (κάτω από την Κατηγορία «Εξειδικευμένα σεμινάρια»). Είναι σημαντικό, με την είσοδό σας στην πλατφόρμα, να επικαιροποιήσετε τα προσωπικά σας στοιχεία σε περίπτωση αλλαγής τους (π.χ. αλλαγή διεύθυνσης ή σχολείου).

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα μπορούν να υποβληθούν από τις 11 Δεκεμβρίου 2014 μέχρι και τις 19 Δεκεμβρίου 2014.

Οδηγίες για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων συμμετοχής υπάρχουν στην ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Για βοήθεια στην ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων, μπορείτε να επικοινωνείτε με την κ. Μαρία Κωνσταντίνου (τηλ. 22402364) ή με τον κ. Μιχάλη Μάγο (τηλ. 22402351).

Εγκύκλιος και συνημμένο

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής