Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα σας πληροφορούμε ότι στις 4 Δεκεμβρίου 2014, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:00-18:00, θα διεξαχθεί στο Περιβαλλοντικό Κέντρο της Κοινότητας Ακρωτηρίου, εκπαιδευτική ημερίδα για παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού « Η λίμνη της Ορόκλινης», για τους εκπαιδευτικούς της δημοτικής εκπαίδευσης της Επαρχίας Λεμεσού Η ημερίδα διεξάγεται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου του ΥΠΠ και το Τμήμα Περιβάλλοντος του ΥΦΓΠΠ, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Life – Oroklini. Η συγκεκριμένη ημερίδα αποτελεί συνέχεια της ημερίδας που πραγματοποιήθηκε κατά την περσινή σχολική χρονιά για τους εκπαιδευτικούς δημοτικής εκπαίδευσης των Επαρχιών Λάρνακας-Αμμοχώστου.

Στόχος της εκπαιδευτικής ημερίδας είναι η παρουσίαση της εκπαιδευτικής βαλίτσας για τη λίμνη της Ορόκλινης, που έχει παραχθεί στα πλαίσια του συγκεκριμένου προγράμματος και περιλαμβάνει ποικίλα εκπαιδευτικά εργαλεία που αφορούν στην γνωριμία, την ευαισθητοποίηση, αλλά και την κινητοποίηση των μαθητών/τριών στα θέματα που αφορούν την προστασία και τη διατήρηση των υδροβιότοπων του τόπου μας. Η διεξαγωγή της ημερίδας στην Επαρχία Λεμεσού και συγκεκριμένα στο ΚΠΕ της Κοινότητας Ακρωτηρίου, σχετίζεται με τη μεταφορά και την αξιοποίηση του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού υλικού στον υδροβίοτοπο Ακρωτηρίου.

Συγκεκριμένα, πρόκειται να παρουσιαστούν τα πιο κάτω εκπαιδευτικά εργαλεία:

1. Πληροφοριακό υλικό για τη λίμνη της Ορόκλινης και τη βιοποικιλότητα της περιοχής σε μορφή PowerPoint,
  2. Τηλεπαιχνίδι γνώσεων σχετικό με τα είδη πτηνοπανίδας της Λίμνης,
  3. Επιτραπέζιο παιχνίδι μνήμης,
  4. Εικονογραφημένο παιδικό παραμύθι «Η Λίμνη»,
  5. Εκπαιδευτικές παιδαγωγικές προτάσεις για όλες τις τάξεις της Δημοτικής Εκαπίδευσης.

Όλο το υλικό της εκπαιδευτικής βαλίτσας δομείται με βάση τα μαθησιακά αποτελέσματα της θεματικής ενότητας Βιοποικιλότητα, του Αναλυτικού Προγράμματος για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση/Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη, όπως επίσης και στα μαθησιακά αποτελέσματα των διασυνδεομένων με αυτήν ενοτήτων του προγράμματος σπουδών (π.χ. δάσος, νερό, πολιτισμός, αστική ανάπτυξη κ.λπ.).

Παράλληλα, με την παρουσίαση της εκπαιδευτικής βαλίτσας και δεδομένης της σημασίας του υδροβιότοπου της Ορόκλινης, αλλά και του υδροβιότοπου του Ακρωτηρίου, ειδικοί επιστήμονες από την Υπηρεσία Θήρας και Πανίδας, τον Πτηνολογικό Σύνδεσμο και το Τμήμα Περιβάλλοντος θα προβούν σε σύντομες τοποθετήσεις αναφορικά με τη σημασία του υγροβιότοπου της Ορόκλινης, τη βιοποικιλότητά του και τα είδη της πτηνοπανίδας που απαντώνται (επισυνάπτεται το πρόγραμμα).

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος από τους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να λάβουν μέρος στην ημερίδα θα γίνει με υποβολή αίτησης μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy) στην κατηγορία «Ημερίδες-Συνέδρια» με τον τίτλο «Ημερίδα για τον υδροβιότοπο της λίμνης της Ορόκλινης - παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού», από τις 24 Νοεμβρίου 2014 μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου 2014. Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων στην ημερίδα είναι 70 εκπαιδευτικοί και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Για την επιτυχή καταχώρηση των ηλεκτρονικών αιτήσεων είναι απαραίτητη η προηγούμενη εγγραφή των εκπαιδευτικών που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην ημερίδα, ως χρηστών στην ηλεκτρονική πλατφόρμα εγγραφών του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy) ή η επικαιροποίηση των προσωπικών τους στοιχείων. Οδηγίες για τη διαδικασία εγγραφής στην ηλεκτρονική πλατφόρμα φιλοξενούνται στην οικοσελίδα του ιστοχώρου (http://www.pi-eggrafes.ac.cy).

Στους εκπαιδευτικούς θα δοθεί το εκπαιδευτικό υλικό για αξιοποίησή του από το σχολείο.

Για οποιεσδήποτε άλλες διευκρινίσεις και πληροφορίες σε σχέση με την εκπαιδευτική ημερίδα μπορείτε να επικοινωνήσετε με την κ. Αραβέλλα Ζαχαρίου, Συντονίστρια ΠΕ/ΕΑΑ στο τηλ. 22402352.

Εγκύκλιος και πρόγραμμα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής