Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα, σας ενημερώνουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο διοργανώνει σειρά εκπαιδευτικών δράσεων για τη διδασκαλία και τη μάθηση στις Φυσικές Επιστήμες, η οποία περιλαμβάνει εκπαιδευτικά συνέδρια, σεμινάρια και δράσεις σε σχολικές μονάδες Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης.

Η έναρξη των εκπαιδευτικών δράσεων θα πραγματοποιηθεί με τη διοργάνωση εκπαιδευτικού συνεδρίου με θέμα «Η διερώτηση ως πλαίσιο διδασκαλίας και μάθησης στις Φυσικές Επιστήμες», το οποίο θα διεξαχθεί το Σάββατο, 1η Νοεμβρίου 2014, στο ξενοδοχείο Hilton Park στη Λευκωσία, από τις 8:30 μέχρι τις 14:00. Το συνέδριο απευθύνεται σε 150 συνέδρους. Κύριοι ομιλητές του συνεδρίου είναι ο Δρ Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου, Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και η Δρ Μαρία Ευαγόρου, Επίκουρη Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Οι συμμετέχοντες/ουσες στο συνέδριο θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις σύγχρονες προσεγγίσεις στη διδασκαλία των Φυσικών Επιστημών και, κατά τη διάρκεια των παράλληλων εργαστηρίων, να μελετήσουν πτυχές του θέματος σε βάθος και να προετοιμαστούν για εφαρμογή των μαθησιακών πρακτικών στην τάξη. Τα θέματα των παράλληλων εργαστηρίων του Συνεδρίου, στα οποία θα αξιοποιηθεί ερευνητικό έργο από τις ομάδες εργασίας στις Φυσικές Επιστήμες του Πανεπιστημίου Κύπρου και άλλων τοπικών ακαδημαϊκών ιδρυμάτων, είναι τα ακόλουθα:

• Καλλιέργεια δεξιοτήτων διερεύνησης μέσω πειραματικών διαδικασιών
  • Τεχνικές διαμορφωτικής αξιολόγησης στις Φυσικές Επιστήμες
  • Κατασκευή μοντέλων φυσικών φαινομένων
  • Καλλιέργεια δεξιοτήτων επιχειρηματολογίας μέσα από μαθήματα Φυσικών Επιστημών
  • Ενίσχυση της επιστημολογικής επάρκειας μαθητών μέσα από μαθήματα Φυσικών Επιστημών

Οι εκπαιδευτικοί που θα επιδείξουν ειδικό ενδιαφέρον, θα έχουν την ευκαιρία για περαιτέρω συνεργασία με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς, για τον σχεδιασμό και την εφαρμογή δραστηριοτήτων στη μαθησιακή διαδικασία στις τάξεις διδασκαλίας τους. Επιπρόσθετα, ειδικά για πτυχές που θα μελετηθούν στα εργαστήρια του συνεδρίου, οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να εμβαθύνουν ακόμα περισσότερο συμμετέχοντας σε Προαιρετικά Σεμινάρια που θα προσφέρει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε απογευματινό χρόνο μετά το συνέδριο.

Οι εκπαιδευτικοί που θα εφαρμόσουν δραστηριότητες στις τάξεις διδασκαλίας τους θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν την εργασία τους σε ειδική εκδήλωση, την οποία θα διοργανώσει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο προς το τέλος της σχολικής χρονιάς. Περισσότερες πληροφορίες θα δοθούν με ξεχωριστή εγκύκλιο.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν μαθήματα Φυσικών Επιστημών (Φυσική, Βιολογία, Χημεία, Γεωγραφία) στα σχολεία Μέσης Γενικής και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης να δηλώσουν συμμετοχή στο συνέδριο, μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου http://www.pi-eggrafes.ac.cy/ το αργότερο μέχρι και τις 21 Οκτωβρίου 2014. Στους συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί Πιστοποιητικό Παρακολούθησης.

Το προκαταρκτικό πρόγραμμα του συνεδρίου επισυνάπτεται.

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στην ειδική ιστοσελίδα του συνεδρίου http://www.pi.ac.cy/fysikesepistimes2014.

Το συνέδριο διοργανώνεται στο πλαίσιο του Έργου «Ενδοϋπηρεσιακή Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Μέσης Εκπαίδευσης», το οποίο συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

Προκαταρκτικό πρόγραμμα

Ηλεκτρονική υποβολή δήλωσης συμμετοχής